Спанаќ со моцарела и пржено јајце

Дали сакаш спанаќ? Денес ќе ги подготвиме на едноставен начин. Toе ги готвиме во тенџере без да додадеме вода. Putе ставиме само дожд од маслиново масло и неколку чешниња лук. Тие ќе бидат направени за еден момент.

За да ги направиме попривлечни, ќе ги придружуваме со некои пржени јајца, со сол и малку бибер за да им даде живот.

Не заборавајте за пињони, кои се наздравуваат за дополнително да го подобрат неговиот интензивен вкус. Ви ја оставам врската до друг рецепт за зеленчук со борови ореви што може да ве интересира: лингвин од тиквички.

Спанаќ со моцарела и пржено јајце
Комплетна чинија совршена за вечери
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Verduras
Порции: 4-6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За спанаќот:
 • 500 гр спанаќ
 • Прскање на маслиново масло
 • Две чешниња лук
 • Сал
 • 1 или 2 топчиња моцарела
За јајцата:
 • 4 HUEVOS
 • Маслиново масло
 • Сал
 • Пимиента
И, исто така:
 • 50 гр бор ореви
Подготовка
 1. Рецептот го започнуваме со добро миење на спанаќот. Ние добро ги исцедуваме и деликатно се сушиме со чиста крпа или кујнска хартија.
 2. Ставаме масло во широк тенџере. Додадете лук и, кога ќе почнат да поруменуваат, додадете го чистиот и сув спанаќ. Да посолиме.
 3. Ги готвиме на тивок оган додека не бидат како што се гледа на фотографијата.
 4. Откако ќе заврши, ја ставаме моцарелата исцедена и на парчиња, дистрибуирајќи ја на површината.
 5. Го ставаме тенџерето на оган и, без мешање, оставаме моцарела да се стопи.
 6. Во тава, кафеави ореви кафеави (околу две минути ќе бидат доволни).
 7. Ги вадиме боровите ореви и ги резервираме.
 8. Во истата тава ставаме маслиново масло и ги пржиме јајцата.
 9. Служиме така што на секоја чинија ставаме спанаќ со моцарела, пржено јајце со сол и бибер и малку наздравени борови ореви.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 300

Повеќе информации - Лингвин од тиквички


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.