Специјални кесадили со печена шунка

Состојки

 • За 2 лица
 • 4 тортиillaи за правење фаџити
 • Маслиново масло
 • 1/2 зелена пиперка, исечена
 • 1/2 кромид, исечен
 • 8 парчиња печена шунка
 • 150гр сирење чеда, рендано
 • 150 гр сирење моцарела, рендано

За оние прилики кога имаме зеленчук и зеленчук дома и не знаеме што да подготвиме со нив, денес ви оставам идеја да ги користите во некои вкусни кесадили кои се совршени за вечера. Тие се брзи и многу вкусни. Учиме како се прават!

Подготовка

Подгответе тава на средна топлина со малку маслиново масло, и оставете ја да се загрее. Додадете го кромидот и пиперките во ленти. Гответе додека зеленчукот не стане јасен. Тргнете го од оган и оставете ги резервирани.

Ставете тава на оган да се загрее и ставете палачинка. Посипете го со сирењето чедар. Над сирењето чеда ставете ја печената шунка, а врз неа пиперките и кромидот и врз нив ренданото сирење моцарела.
Покријте со втора палачинка и оставете ја да порумени, прво од едната страна, а потоа од другата.

Потоа, оставете го да отстои неколку минути и раскинете го. Тие се вкусни!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.