Специјален панетон за деца

Состојки

 • За 8 лица
 • 1/2 чаша млака вода
 • 25 гр свеж пекарски квасец
 • 100 гр брашно од јачина
 • 200 гр кафеав шеќер
 • 1 жолчка од јајце
 • 400 гр брашно од јачина
 • 200 гр путер до точка на помада
 • 200 мл течна павлака за камшикување
 • 3 жолчки од јајца
 • Чоколадни чипови
 • Вода од цвет од портокал

Стана многу модерен, а се чини дека оваа година Panettone стана многу модерен, па ви подготвивме вкусен рецепт за Панетон што е супер едноставно да се подготви со најмалите во куќата. Панетоне е типична божиќна слатка, италијанска што може да ја изедеме за појадок или ужинка овој Божиќ и е навистина вкусна.

Подготовка

Во контејнер ставаме топла вода и го раствораме свежиот квасец. Откако ќе го раствориме, додаваме 100 грама брашно од јачина, 50 грама кафеав шеќер и жолчка од јајце. Ние мешаме сè и оставаме да одмори еден час и половина.

Во друг контејнер го ставаме остатокот од брашното, путерот до крем, жолчките и кремот. Ние сè мешаме многу добро и ги додаваме чоколадните чипови и суво грозје, заедно со киселото тесто што го резервиравме.

Ние сè добро мешаме додека не стане компактна маса. Штом ќе биде подготвено, го покриваме со крпа за да стане светло и повторно го оставаме да одмори два часа.

По ова време, го ставаме тестото во калапот и оставаме уште еднаш да нарасне околу 45 минутиLessе биде помалку време затоа што ќе го ставиме тестото да се крева во рерна на 50 степени за да се крене побрзо.

Откако ќе видиме дека порасна, изматете го панетонот со изматено јајце и печете на 200 степени 30 минути. Оставете го да се излади и украсете го со шеќерен шеќер одозгора.

За да остане свеж, ставаме хартија за печење и ја оставаме подготвена да… Уживајте !!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.