Супа од круша и сирење за одмор

Состојки

 • За 4 лица
 • 6 круши
 • 1/2 литар млеко
 • 100гр сино сирење
 • 50 гр сирење пармезан
 • Намачкано крем сирење од 150 гр
 • 2 лажици путер
 • Нотка на морско оревче
 • нотка на пиперка
 • 4 парчиња леб од претходниот ден
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Неколку лисја од мајчина душица
 • Малку магдонос грев за украсување
 • сол

Оваа стап Тој е многу оригинален и едноставен, и доаѓа со копчиња (и не затоа што има круши) за кој било празник, што значи празник кој било ден што го сакаме. Ние секогаш сме навикнати да велиме дека ако пикадило, супа од бадем или морска храна на денот на Божиќ на пример, и зошто да не се разликуваат или да стават допир на смел. Секако, ако имате гости, прашајте прво дали им се допаѓа сирењето бидејќи овој рецепт има многу различни видови. Функцијата на крушата, меѓу другите, е да се омекне кремот, покрај тоа што ќе му се даде допир на сладост. Како алтернативна декорација, можете да резервирате коцки сино сирење, да ги ставите одозгора покрај неколку плоштади солена круша.

Подготовка

Primero, лебот го сечеме на мали коцки и го наросуваме со малку маслиново масло; посипете мајчина душица (или друга билка по ваш избор) одозгора; Посолуваме малку и го ставаме на плех обложен со хартија и се печеме на 200ºС (препорачливо е да се промешува барем еднаш за да биде златно од сите страни). Извадете ја од рерна кога ќе поруменат, но внимавајте да не изгори. Алтернативно, можете да ги направите пржени, но зошто повеќе калории.

Во меѓувреме, Ние ги миеме, лупиме и коцкаме крушките од дупчиња. Го ставаме путерот во тава и сотеме овошје. Откако ќе зарумени (5 минути), истурете го млекото, додадете сирења, малку морско оревче и круг бибер. Гответе околу 10 минути на тивок оган, мешајќи редовно за да не залепи.

Поминуваме низ мешалката или преку кинески за да биде пофино. Служиме во индивидуални чинии и украсуваме со малку сецкан магдонос и кори од леб што ги направивме во рерна. Алтернативно, украсете со малку распарчено сино сирење и коцки солената круша.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.