Супа од праз совршена за студ!

Состојки

 • За 4 лица
 • 6 праз
 • 4 компири
 • 1 cebolla
 • 200 мл. течна павлака
 • 1 л. супа од зеленчук
 • 300 гр. боранија
 • 4 парчиња сланина
 • Маслиново масло
 • Сал
 • Пимиента

Со овие студени денови, она што најмногу го сакате се топли јадења како што се пире, креми y супи. Затоа денес ви подготвивме вкусна супа од праз, која е совршена да ја придружува секое јадење.

Подготовка

Ние го миеме празот и го чуваме само белиот дел. Ние ги исецкаме. Следно, ги лупиме компирите и ги исекуваме. Овие две состојки ги ставаме во тенџере со две лажици масло. Соте околу 5-8 минути. Додадете супа и варете додека празот и компирот не омекнат. Ние мешаме сè со миксер, и додаваме крем. Продолжуваме да тепаме додека не останеме грутки. Ние додаваме сол и бибер.

Ние ги чистиме боранијата, ги сечеме на ленти од ulулиен и ги вариме во солена вода. Кога сè е нежно, ги цедиме и ги додаваме во нашата супа од праз.

Декорираме со парчиња праз и го земаме многу топло.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.