Супа од сирење и пиво

Дали ги пробавте нашите паштета од сирење и пиво? Таа комбинација е неверојатна. Овој пат ќе експериментираме со вкусен крем. Во САД обично се подготвува со Сирење од пиво Кентаки (пиво сирење). Однапред ти го кажувам тоа неговиот вкус е силен, но секогаш можеме да користиме млеко или крем за да ги намалиме тој интензитет како што правиме во другите супи или креми. Чедарот обично се користи како сирење, што придонесува главно во боја. Во пивото, сè додека е квалитетно, ви оставаме поголема слобода. Кажете ни какво сирење и какво пиво користевте за рецептот.

Состојки: 2 моркови, 1 кромид, 1 стап целер, 2 чешниња лук, 750 мл. пилешка супа, 500 мл. пиво, 75 гр. путер, 40 гр. брашно, 200 гр. рендано чеда сирење, млеко за бричење, бибер, лута пиперка или чили, сол, масло

Подготовка: Најпрво исечете ги морковот, лукот, целерот и кромидот на парчиња и во голема тенџере ги соеваме со малку масло. Кога ќе бидат малку нежни, додадете пиво и пилешка супа. Зачинете со сол и бибер, додадете зачини и сирење.

Од друга страна, пржиме со брашното и путерот додека не поруменат. Малку по малку додавајте го млекото и динстајте лесен бешамел. Ние готвиме неколку минути за да го елиминираме вкусот на брашното и да го додадеме во супа од сирење и пиво. Завршуваме со готвење на супа околу 30 минути на тивок оган, така што ќе се намали пред сервирање.

Слика: Ниблметис

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.