Тартифлет: чизкејк, компири и сланина

Состојки

 • 750 грама компири
 • 2 пиперчиња
 • 150 мл. крем
 • 250 грама пушена сланина
 • 100 мл. бело вино
 • 200 гр. Сирење реблохон
 • 25 гр. путер
 • бибер и сол

Овој рецепт е роден пред многу години како стратегија за маркетинг креирана од компаниите што го произведуваат г. Реблохон, еден вид француско сирење од областа Савој (слично на бри и Камембер) со кој се прави оваа солена торта. Theителите на регионот многу добро го прифатија ова јадење, толку многу што веќе се воспостави во нивната книга за готвење. Не ме изненадува, бидејќи има состојки богати и едноставни како јајца, компири, крем или сланина.

Подготовка: 1. Гответе ги компирите цели и нелупени во солена вода. Кога се нежни, ги лупиме и ги сечеме на квадрати или парчиња.

2. Пиперчињата ситно исечкајте ги и измешајте ги со компирот. Ние се навлажнивме со белото вино.

3. Во тава запржете ја сланината исечена на ленти. Кога ќе добијат златно-кафеава боја, го додаваме во компирот и пиперчињата. Ние исто така го додаваме кремот, сезоната и мешаме.

4. Смесата ја пренесуваме во сад за печење подмачкан со путер и покриваме со тенки парчиња сирење, на кои ја тргаме кората.

5. Варете ја тартифлетата во загреана рерна од 180 степени неколку минути, така што сирењето се топи. Потоа, го промешуваме целиот препарат за да добиеме сирењето добро да се измеша.

6. Сега продолжуваме со готвење на тортата во рерна, овој пат со вклучена скара така што ќе зарумени одозгора.

Слика: Тескоралхрана

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Гомез dijo

  многу добра идеја!

 2.   Лусија Дафонте Милара dijo

  Дали знаете каква било алтернатива на кремот?

  1.    Алберто Рубио dijo

   Млеко и додадете малку згуснувач или брашно
   Вреди и кремот од бело сирење намален со млеко

 3.   Бибијана Лосада Конде dijo

  Јас го правам тоа со слоевитост како лазања

 4.   Верито верито dijo

  Колку убав изглед ќе треба да го направиме!

 5.   Алберто Рубио dijo

  Со какво сирење, Веро?

 6.   Прекрасен гулаб dijo

  Можете ли да користите друго сирење? Не можам да го најдам тој никаде.

 7.   Алберто Рубио dijo

  Во рецептот даваме идеи да се користат други сирења како бри, камбер ... Од оние што имаат кора и се мека паста