Таљатели со сос и чаден лосос

Таљатели со сос и чаден лосос

Овој рецепт може да се користи како елегантно прво јадење. ќе направиме некои таљатели со свежи и јајца со цел да се даде голем потенцијал на ова јадење. Ќе вработуваме шлаг и малку сенф да се создаде сос кој ќе го комплетира вкусот. Она што најмногу ќе ве изненади кај оваа паста ќе бидат парчињата чаден лосос кои ќе ви ги дадат тие залаци со одличен карактер.

Ако сакате домашни јадења со тестенини со поинаков шмек, обидете се да ги направите нашите „Алфредо тестенини со парчиња пилешко“.

Таљатели со сос и чаден лосос
Автор:
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 250 гр таљатели, по можност свежи и тестенини од јајца
 • 2 лажици кромид
 • 200 гр крем за готвење
 • 2 лажици сенф од типот Дижон
 • 100 гр пушен лосос
 • Сал
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Ајде да загрееме а се тава со вода и се додава малку сол. Кога ќе почне да врие, додадете ги тестенините и оставете ги да се варат за времето програмирано во упатството за производот. Во мојот случај тоа беше три минути.
 2. Во тавче ставаме а посипете масло и ставете го да се загрее. Ние го земаме кромид и ние ќе мали парчиња. Го ставаме во тавата и чекаме да порумени.
 3. Кога ќе добие тон го додаваме 200 мл крем за готвење и 2 лажици сенф. Ја поправаме солта. Добро измешајте за да се зготви 2 до 3 минути.Таљатели со сос и чаден лосос
 4. Кога ќе се сварат таљателите, исцедете ги. Ги оставаме во тавата и додаваме прскање на маслиново масло. Добро мешаме.Таљатели со сос и чаден лосос
 5. Додадете го сосот што го подготвивме. и отстранете.
 6. Ставете го рецептот на чинија и потоа додадете го парчиња чаден лосос.Таљатели со сос и чаден лосос

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.