Тестенини со пармезан и жалфија

Тоа е од јадења од тестенини наједноставно што го пробав и исто така еден од најбогатите. Состојките се многу малку, но ако се сите квалитетни, ќе добиеме исклучителен резултат.

Важно е не преварете тестенините во тенџерето - ќе треба да ги отстраниме неколку минути пред да ги завршиме - така што ќе завршат со варењето во тавата, со млекото и млекото Пармезан.

Користете го типот на тестенини што ги имате дома: макарони, пропелери ... или ригатони, што е она што го гледате на фотографијата, секогаш имајќи го предвид времето за готвење наведено на пакувањето и оние две минути помалку.

Тестенини со пармезан и жалфија
Едноставно јадење со тестенини, но со многу вкус и исклучителна текстура.
Автор:
Кујна соба: италијански
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Вода за да се готват тестенините
 • Сол за вода за готвење
 • 60 гр рендан пармезан
 • 45гр млеко
 • 160 гр тестенини (во мојот случај, ригатони)
Подготовка
 1. Ние ги подготвуваме состојките
 2. Во тенџере ставаме многу вода. Кога ќе почне да врие додаваме малку сол и потоа ги додаваме тестенините.
 3. Оставете го да се готви две минути помалку отколку што е наведено на пакувањето.
 4. Во меѓувреме го рендаме пармезанот ако сè уште го немаме изрендано и ги миеме и сушиме листовите од жалфија.
 5. Кога тестенините се практично сварени (кога ќе останат уште две минути), ги ставаме во широк сад без да ги исцедиме премногу.
 6. Додадете го млекото, изренданиот пармезан и листовите жалфија.
 7. Ние ги интегрираме сите состојки добро, со дрвена лажица, додека го завршува готвењето.
 8. Beе биде готов по две или три минути, кога на тестенините ќе се формира крем сирење како оној што го гледате на фотографиите.
Сметки
Во овој случај рецептот е наменет за две лица. Ако сакаме да готвиме за 4, ќе треба само да ги удвоиме количините.

Повеќе информации - Лижавчиња пармезан


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пепа dijo

  Здраво, за колку мудрец додавате на рецептот? Патем, дали лисјата се јадат или се фрлаат? Благодарам ..

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво, Пепа!
   Ставив околу 7 или 8 лисја. Има многу вкус, па затоа е прашање на вкус.
   Не е потребно да ги јадете. Со вкусот што го даваат, доволно е.
   Се надевам дека Ви се допаѓа. Прегратка!