Тиквички полнети со ракчиња и туна

Тиквички полнети со ракчиња и туна

Овој тип на јадење е задоволство. Тиквичките се зеленчук кој го сакаат речиси сите, со оглед на нискиот внес на калории и благиот вкус. За да направиме одличен рецепт можеме да ги направиме полнети и за ова сме помислиле да направиме нешто брзо. Нема да биде потребно долго време, само неколку едноставни чекори и неколку минути во рерната за да го завршите тој крцкав финиш.

Ако се осмелувате со ваков тип на рецепти, можете да пробате „пита со тиквички“ o „Полнетите кифлички тиквички“.

Тиквички полнети со ракчиња и туна
Автор:
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 тиквички или 4 бази од тиквички
 • Половина кромид
 • Половина лажичка лук во прав
 • Лименка туна во масло
 • 150 гр излупени ракчиња
 • 2 лажици пченично брашно
 • 4 лажици рендано сирење моцарела
 • 1 чаша млеко
 • Сал
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Прво ќе го направиме филот. се лупиме кромидот, Земаме половина и правиме мали парчиња.
 2. Загрејте голема тава со две лажици масло. Кога е жешко, додадете го излупени ракчиња до лук во прав и прстофат сол. Само им даваме неколку врти и ги отстрануваме од тавата. Го оставаме маслото.
 3. Ги подготвуваме темелите тиквичките и ќе ги издлабиме. Ќе си помогнеме со лажица или специјална лажица да направиме мали топчиња.Тиквички полнети со ракчиња и туна
 4. Земете го филот и ситно исечкајте го. Во претходната тава додадете уште малку масло, додадете го сечкан кромид и оставете го да се излади. Тиквички полнети со ракчиња и туна
 5. Потоа додаваме филот заедно со малку сол. Ќе го готвиме додека не омекне.Тиквички полнети со ракчиња и туна
 6. Додадете ги двете лажици од пченично брашно, даваме неколку врти и ја истураме чашата млеко. Оставаме да се зготви и без да престанеме да мешаме додека не видиме што ни е направено бешамел
 7. Додадете ја конзервата од туна во масло и ракчиња што ги имавме одвоено. Извадете, оставете да се готви само 1 минута и оставете го на страна.Тиквички полнети со ракчиња и туна
 8. Тиквичките ставете ги во сад и покријте ги со пластична фолија безбедно во микробранова печка Ја програмираме микробрановата печка 9 минути со полна моќност.
 9. Ги вадиме и оставаме малку да се изладат, програмираме рерната на 200 °.
 10. Наполнете ги тиквичките, додајте ги рендано сирење и ставете ги во рерна да се заруменат. Чекаме неколку минути да видиме сирењето е гратин. Ќе ги имаме спремни за послужување.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.