Тирамису Дукан

Состојки

 • За ТОРТАТА:
 • 4 лажици овесни трици
 • 2 лажици трици од цело зрно
 • 2 лажици 0% изматено сирење
 • 1 лажица течен засладувач
 • 1 белка од јајце
 • 1 кесичка квасец
 • кафе
 • За кремот:
 • 2 цели јајца
 • 10 лажици аспартам
 • 4 лажици 0% изматено сирење
 • незасладен обезмастен какао во прав

Богата со растителни влакна и минимална содржина на маснотии. Така е и овој рецепт за тирамису собран од диетата Дукан, на кој Не му недостасува ниту една сопствена состојка: јајце, пандишпан, сирење ... освен шеќер, заменет со засладувач.

Подготовка: 1. За да ја направиме тортата, во сад ги ставаме сите состојки, освен кафето и добро мешаме додека сè не се измеша добро. Ние го делиме тестото во четири калапи и ги готвиме во микробранова печка за една минута или минута и пол на средно-висока моќност. Ги резервираме додека продолжиме со рецептот.

2. За да го подготвиме кремот тирамису, прво ги одделуваме белките од жолчките. Ние ги монтираме белките додека не станат крути и во посебен сад ставаме жолчки и аспартам и матиме додека тестото не стане белузлаво. Потоа го додаваме изматеното сирење и на крај белките, обидувајќи се да го направиме тоа со обвивни движења за да не паднат.

3. За да го составиме тирамису, прво го потопуваме колачот во кафето без да оставиме да истрча. Сега ставаме прв слој пандишпан во калап, па уште еден слој крем и така сè додека не завршиме со крем. Посипете со какао во прав и ставете го во фрижидер околу 4 часа.

Слика: Дуканрегим

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.