Тирамису со крем од виски, десерт на вineубените

Состојки

 • 250 гр. Сирење маскарпоне
 • 150 мл. шлаг
 • 4 лажици шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 4 лажици крем од виски
 • 24 савоарди или сунѓерски колачи (приближно)
 • 150 мл. еспресо или јако кафе
 • какао за прашина

Што е посебно во врска со овој рецепт за тирамису, освен вкусот на кремот Виски? Па што не содржи јајце. Класичното тирамису се подготвува со крем од жолчка и беспомошни белки. Сепак, за да го подготвите овој соодветен рецепт за Денот на вineубените, Се одлучивме за крем, кој дополнително го омекнува вкусот на ликер во десертот. Остатокот од тирамису, како и секогаш.

Подготовка

 1. Ние го мешаме маскарпонето со екстракт од ванила, ликер и неколку лажици кафе. Ние победиме со прачки додека кремот не се комбинира добро. Значи, го мешаме со шеќерот и се враќаме на победи додека не се интегрира и лесно се качи.
 2. Ние го матиме кремот со прачки и го додаваме на претходниот крем. Ние го резервираме подготвениот во фрижидер.
 3. Бисквитите ги навлажнуваме со останатото кафе, без да ги натопи премногу.
 4. Избираме калап или контејнери во кои ќе го сервираме десертот и ги покриваме со дно сунѓерски торти. На врвот, ставаме слој крем. Ја повторуваме оваа операција додека не се исцрпат состојките и, да, оставајќи крем одозгора. Ние ставаме во фрижидер неколку часа, така што десертот добива повеќе вкус и е компактен.
 5. Ние посипуваме со какао пред сервирање.

Слика: Див стил

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Април dijo

  Овој рецепт има огромна маана: СОЛЕТИЛА КОЛТИ СО СОДРИ ЈАЈЦА !!!!!!!!
  Бидете внимателни со ова, бидејќи дури и ако јајцето не се користи во кремот, тортите го имаат.

  Поздрав, благодарам