Сунѓерска торта без маснотии: нема путер, нема масло Неверојатно!

Извадете ги мерачите (чаши / чаши) затоа што ова Бисквит вреди да се вклучи во нашата книга со рецепти. Без маснотии! Без путер, без масло, ништо. Јас го пробав и работи, а исто така е многу добар. Придружете со малку џем одозгора, шеќер во прав, цимет, какао ...

Можете ли да направите торта без масло?

Пандишпан без масло

Ако е можно. Тоа е колку можеме да бидеме присилни кога ќе се запрашаме дали можете да направите торта без масло. Бидејќи на ваков десерт не му треба масло или путер за да заврши дури и повеќе од достоен за најдобрите готвачи за пециво. Вистина е дека сите имаме предвид дека тортата ги има овие состојки како основни. Вистина е дека во повеќето рецепти ги има. Но, тие не се неопходни за да уживаат во мекиот резултат. Уште повеќе, колку помалку масло има, како во овој случај, ќе биде побушлив.

За да можете да направите торта без масло, нема ништо како да додадете крем во неа, покрај јајца, шеќер или брашно. Но, за тој уникатен и вкусен допир, можете да создадете мешавина од цитрус. Zе бидат присутни кора од лимон и портокал. Па за сите вас кои секогаш се прашувате како направете совршена мека торта, сега го имате клучот. Збогум нафта!

Состојки на пандишпанот без масло

 • 250 гр крем
 • 200 гр брашно
 • 1 плик од квасец Кралски тип
 • 3 јајца (ќе ги одделиме белките од жолчките)
 • 150гр шеќер
 • Малку вода
 • Ренданата кожа од 1 лимон или 1 органски портокал
 • Сок од 1 лимон или 1 портокал
 • Ванила

Подготовка на торта без масло

Пандишпан без масло

 1. Загрејте ја рерната на 180ºС. Кваси брашно, квасец и сол во голема чинија или сад за салата.
 2. Во друг голем сад, победи ги жолчките додека не станат кремасти. Додадете го шеќерот додека не се интегрира целосно и истурете вода, кора од лимон / портокал, сок и ванила. Додадете ги на сувите состојки три пати и промешајте.
 3. Во друг сад изматете ги белките (додадете неколку капки сок од лимон или малку сол за да ја олесните задачата).
 4. Истурете 1/4 и промешајте со обвивни движења. Додадете ги остатокот од белките со ист вид на движење.
 5. Истурете во нелеплив калап (силикон на пример) и печете 25 минути или додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе чиста.

Чоколаден прелив за пандишпан без путер

Чоколаден прелив за пандишпан без путер

Иако пандишпанот без масло веќе ќе има совршен вкус, секогаш може да се подобри малку повеќе. Па што подобро отколку да додадете еден чоколаден прелив за пандишпан без путер. Затоа што тоа е една од состојките што ја сакаат најмалите од куќата, како и оние кои не се толку многу повеќе.

Како да се подготви чоколадната обвивка?

Така што имаме еден совршена и класична покриеност, мора да избереме иста количина на чоколадо како крем за крем. Ние го истураме кремот во тенџере и го загреваме. Кога е пред да зоврие додаваме сецкано чоколадо. Убаво мешаме додека не се расплетка. Вистина е дека можеме да додадеме една лажица путер во оваа комбинација. Но, бидејќи сме го издале за тортата, ќе го сториме и за нејзиното преливање.

Сјаен чоколаден прелив за пандишпан

Ако сакате да додадете малку повеќе сјај до конечниот резултат, можеш и ти. Тоа е само додавање на уште неколку чекори, но секогаш на едноставен начин. Ставаме шест листови желатин во вода. Во меѓувреме, ставаме тенџере со 150 грама вода и 180 грама шеќер за шеќер на оган. Оставете да зоврие, тргнете го од оган и додадете го желатинот. Сега ќе додадеме 155 грама сецкано чоколадо. Во топлината, таа брзо ќе се распадне.

Исто така, додадете една лажица какао во прав и 100 мл крем за матење. Добро ја промешуваме целата смеса. Го цедиме и оставаме малку да се излади. Подоцна ќе ја искапеме тортата и ќе го забележите оној посебен сјај што го бараме.

Совети за правење чоколаден премаз

Иако понекогаш мислиме поинаку, кога станува збор за постигнување добар резултат, секогаш е потребно да се има а добар квалитет на состојките. Само на овој начин, можеме да уживаме во најдобрите десерти што отсекогаш сме ги посакувале. Најдобар начин за преливот да биде тенок е да започнете да го додавате во централниот дел на тортата. Таа ќе паѓа по рабовите на десертот. Оставете го да се зацврсти на решетка и за кратко време, ќе бидете подготвени да уживате во тоа.

Друг рецепт без масло. Вкусно!:

Поврзана статија:
Трикови за готвење: Како да направите чипс од банана без масло

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вринда Махеш dijo

  Removeубезно отстранете ја сликата
  копирано од мојот блог, ова е кршење на авторските права. Ако сте го пробале ова
  рецепт објавувајте ваша сопствена слика .. Анкетите се обидуваат да ги разберат напорите што стојат зад тоа
  секоја фотографија.

 2.   Слика на зачувани места Енрике Малдонадо dijo

  Многу е добро, но рецептот треба да го означи бројот на јајца. Јас го подготвив со 2 и се покажа многу добро.

 3.   Марија Хозе dijo

  Вкусно сè уште ни става шеќер

 4.   Моника dijo

  Изгледа одлично. Јас сигурно ќе. Само белешка, не содржи маснотии. Крем е маснотијата во млекото нешто разредена од путерот и се добива со поинаков процес. Но, на крајот на денот има минимум 35% маснотии.

 5.   Паки Мартин dijo

  Би било многу добро ако ставите подобри состојки и количини благодарам.

 6.   Ана dijo

  Процесот е во ред, но количините? Благодарам

 7.   francis dijo

  Те молам, може некој да ми укаже на рецептот, затоа што ја гледам само постапката. Ви благодарам

 8.   Алехандра dijo

  Мерењата на состојките недостасуваат. Колку малку сериозно! Тие треба да ги проверат и прегледаат рецептите пред да ги објават

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Алехандра!
   При ажурирање, состојките беа избришани, но ние веќе го поправивме.
   Ви благодариме за вашиот коментар!

 9.   Алваро Ретамоза dijo

  Колку слабо објавен рецепт, знаеме какви состојки има затоа што ги именува во подготовката, но не кажува количини на ништо.
  Или страницата не е сериозна за не контролирање на рецептите што се објавени, или корисникот не е сериозен за тоа што не објавува рецепт во целост

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Алваро,
   Ви благодариме за вашиот коментар Вистината е дека состојките беа избришани во едно од ажурирањата ... Но, тоа е веќе исправено, во случај да сакате да го направите рецептот.
   Прегратка!

 10.   Мајка dijo

  Маснотиите носат! Кремот е дебел!