Две чоколадни торти

Состојки

 • За 6 лица
 • 200 гр маргарин од лале
 • 290 гр црно чоколадо (минимум 60% какао)
 • 130 гр млечно чоколадо
 • 4 HUEVOS
 • 200 гр екстра-фин шеќер за шлаг
 • 75 гр пченично брашно
 • 75 гр фино пченкарно брашно Маизена
 • Лажичка прашок за пециво (4 g)
 • 50 ml крем (30%)
 • ¼ чаша млеко (75 ml)
 • 200 гр сецкани ореви

Дали сакате да поминете многу сладок момент со вашето семејство? Подгответе ја оваа торта со Тулипан со две чоколади и сигурно ја имате повеќе од уверена!

Подготовка

Ние ставивме растопете го маргаринот Лале со црното чоколадо, и 100 гр млечно чоколадо во бан-мари. Откако сè ќе се стопи и измеша, го тргаме од оган.

Јајцата ги мешаме со шеќерот. Во тестото ги додаваме стопените чоколади и сè добро мешаме. Додадете брашно, прашок за пециво и сецкани ореви. Ние ги мешаме состојките темелно.

Подмачкајте калап од 22 см со маргарин Тулипан и премачкајте го со масна хартија. Ние ја истураме мешавината во калапот. Следно, го ставаме калапот во рерна загреана на 175 ˚C и се пече 30 минути.

Кога ќе завршиме, оставиме да се олади. Додека се лади, ја подготвуваме глазурата со вриење на млекото со крем и додаваме 90 грама црно чоколадо и 30 грама млечно чоколадо. Следно, тргнуваме од оган и мешаме додека не се стопат целосно и двете чоколади.

Кога тортата ќе се олади, ја растопуваме и одозгора истураме глазура рамномерно додека не чекаме да се зацврсти.

Ако сакаме да му дадеме Божиќен шмек, ќе треба да поставиме само шаблон на глазурата и да го посипеме шеќерот во прав за да ги нацртаме снегулките.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.