Торта кефир

Состојки

 • 200 гр. Од брашно
 • 180 гр. на шеќер
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 90 гр. сончогледово масло
 • 2оо мл. кефир
 • 4 HUEVOS
 • кора од лимон
 • 50 гр. бадемов прав
 • малку сол

Тен гушкање, меко и меко како да е тоа Јогурт торта. Но, да направиме разлика. Кефир е исто така ферментирано млеко. Сепак, се разликува по вкус и вид на ферментација. Овој производ, од кавкаско потекло, има изразен киселински вкус добиен од ферментација на лактоза од гранули на кефир (квасеци и бактерии). Можеме да го придружуваме или да го облекуваме како што сакаме. Чоколадо, овошје ...?

Подготовка:

1. Ние ги одделуваме белките од жолчките. Почнуваме да ги победуваме белките со малку сол. Кога ќе почнат да се собираат, додаваме 100 гр. шеќер, малку по малку и без да престанеме да матиме, се додека не добиеме цврста маренги. Резервиравме.

2. Потоа ги матиме жолчките со остатокот од шеќерот додека не почнат да белат. Во тоа време ги додаваме млекото, кората од лимон, маслото и брашното просејно со квасецот. Ние мешаме.

3. Кога тестото е хомогено, добро го мешаме со белките, интегрирајќи ги со обвивни движења за да не паднат.

4. Истурете го тестото во намастен калап или покриен со мрсна хартија и ставете го во рерна загреана на 180 степени за 30 минути. Значи, ја спуштаме температурата на 165 степени и чекаме додека не се заврши тортата. Знаете, подобро да се прибегнете кон тест за чепкалки за заби. Одмрзнете кога ќе се олади.

Рецепт инспириран од сликата на Honeyandbutter

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Ви благодариме што учествувавте и нè следевте!