Јајце бела торта

Што правиме со белките од јајцата што останаа од другите препарати? Па а торта од белка од јајце, како денес.

Падне меки, бели… И има вкусен вкус. Што подготвувате крем од крем за кои користите само жолчки? Па, имате совршен изговор да ја вклучите рерната и да ја подготвите.

На чекор-по-чекор фотографии ќе видите дека од една страна ќе ги монтираме белците, а од друга ќе ги мешаме останатите состојки. Тогаш ќе треба само да интегрираме сè. Совет: користете дел од тие изматени белки добро да ги измешате со компактното тесто што ќе го добиете со мешање на брашно, шеќер, масло ... И остатокот од белките се интегрираат деликатно, со т.н. envolvent движења.

Јајце бела торта
Совршен рецепт за искористување на белците што ни останаа
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 гр белки
 • 200 гр брашно
 • 150гр шеќер
 • 120 гр сончогледово масло
 • 1 плик од квасец Кралски тип
Подготовка
 1. Ние ги ставаме белките во сад и ги монтираме со прачки.
 2. Во друг сад ги мешаме шеќерот, брашното, квасецот и маслото.
 3. Ставаме ⅓ од белките монтирани во другиот сад и добро се мешаме. Малку по малку ги интегрираме останатите белки од јајца со обвивни движења.
 4. Ја ставаме смесата во сад со дијаметар од околу 22 сантиметри.
 5. Печете на 180 околу 35 или 40 минути, додека не видиме дека е печено.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 150

Повеќе информации - Крем за пециво, извонредни пломби за колачи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.