Торта од ирваси за Божиќ

Состојки

 • За 6 лица
 • 225 гр маргарин од лале
 • 225 гр шеќер за шеќер
 • 4 средни јајца
 • 40 гр какао во прав
 • 4-5 лажици топла вода
 • 123 гр просеано брашно од пченица
 • 123 гр фино пченкарно брашно Просечен пченкарен скроб
 • За чоколаден премаз:
 • 175 гр маргарин од лале
 • 325 гр шеќер за шеќер
 • 25 гр какао во прав
 • Лажичка млеко
 • Да декорира:
 • 150 гр чипс од темно чоколадо
 • 1 црвен бонбон
 • Подготвено бело замрзнување

Земете ја оваа торта на вашата божиќна трпеза ... и ќе го воодушевите целото семејство!

Подготовка

Го ставаме маргаринот Тулипан заедно со шеќерот во сад и матиме сè додека смесата не стане добра и мека. Ние ги интегрираме јајцата едно по едно, а потоа смесата од какао.
Измешајте ги брашниците и смесата ставете ја во два калапи длабоки 18 см, намастени и со дното обложени со хартија. Го измазнуваме горниот дел.

Ние ставивме загрејте ја рерната и печете на 180 ° C во средна позиција, 45-55 минути. Извадете ги и оставете ги да се оладат на решетката.

Ги поминуваме од калапите до решетката за да се изладат целосно.

Ние шириме подготвено бело замрзнување, и отсекуваме два круга за да ги направиме очите. Го оставаме резервиран. Исто така, резервираме 8 парчиња чоколадо за да го украсиме лицето на ирвасите, а остатокот го стопиме. Ние користиме малку растопено чоколадо за да ги направиме зениците во центарот на секое око и чекаме да се смират.

Ние шириме слој мрсна хартија на образец на рогови што ќе го направивме претходно. Остатокот од растопеното чоколадо го шириме со шпатула за да ги формираме роговите и оставаме да се олади во фрижидер за сè да се смири.

Сега е ред на покриеноста, за ова, Ние го матиме маргаринот Тулипан со путерот, шеќерот и какао во прав додека сè не се интегрира добро.

За да го составиме, ако видиме дека колачите испакнати, го пресекуваме горниот дел и го израмнуваме. Ставаме една пандишпана над друга со слој чоколаден премаз меѓу нив. Ние ги покриваме страните и горниот дел со остатокот од покритието со помош на шпатула.

Црвените бонбони ги ставаме во положба на носот на ирвасите и лесно ги притискаме очите на капакот. Додадете ги чоколадните чипови што ги резервиравме на страните на лицето на ирвасите.

Конечно, Ги отстрануваме роговите од фрижидерот и со шпатула правиме две парчиња во горниот дел од тортата. Внимателно ги поставуваме за да не се скршат.

Уживајте!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.