Торта од карамела

Состојки

 • 1/2 чаша кафеав шеќер
 • 7 лажици путер
 • 1/2 чаша јајца (3-4 приближно)
 • 1/2 чаша сируп од карамел
 • 2 чаши брашно за пециво
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1 чаша сол, малку сол
 • замрзнување (1/2 чаша кафеав шеќер, 3 лажици путер, 1 лажичка екстракт од ванила, малку сол, 400 грама кондензирано млеко)

Освен вкусот на изгорениот шеќер што го има оваа торта, исто така е изненадувајќи ја полнење, што е помеѓу карамела и тофи.

Подготовка: 1. Пред сè, го подготвуваме калапот за тортата. Ние ќе избереме отстранлив и ќе го покриеме со нелеплива хартија. Го мачкаме и со малку масло.

2. За да го подготвите тестото за пандишпанот, матете го кафеавиот шеќер со путерот до точка на помада со прачките додека не стане шлаг. Во смесата со шеќер додадете ги јајцата и карамелата и повторно матете.

3. Освен што ги врзуваме брашното, квасецот, бикарбонатот и солта. Оваа мешавина ја додаваме во смесата со јајца со помош на сито во форма на дожд, мешајќи во меѓувреме за да го врзуваме тестото и од време на време го истураме млекото во мали потоци.

4. Истурете го тестото во калапот и варете го колачот на 180 степени во загреана рерна 25 минути или додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе чиста. Ние го ладиме надвор на решетка и го тргаме од калапот.

5. Додека можеме да ја подготвиме глазурата. Во тенџере ги мешаме шеќерот и другите состојки и ставаме сè да се готви на средна топлина. Откако кремот ќе зоврие, го готвиме неколку минути или додека смесата не стане густа. Ние секогаш мора да го отстраниме. Кога ќе поминат неколку минути и кремот е топол, го шириме на тортата.

Слика: Мои реципи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каролина Домингез dijo

  Таму сте ставиле „1 шолја сол, малку сол“ и потоа во рецептот го именувате млекото, таа шолја сол, дали е шолја млеко? Ви благодарам!

 2.   БЕНАРО dijo

  Здраво како сте, пред сè и најважно сакам да ви честитам за вашата страница и колку сум благодарен со вашите рецепти што не ми недостасуваат од ден на ден, но сега имам едно прашање и мислам дека овој пат погрешија со списокот на состојки, бидејќи пишува 1КУП НА САЛТ, и мислам дека има грешка, и сакам да ве замолам да ми го испратите комплетниот рецепт бидејќи ова многу ми се допадна, но во тоа се сомневам, благодарам многу однапред, ПОЗДРАВИ