Торта од малина за Денот на мајката

Состојки

 • 3 листови пандишпан
 • 1 пакет природни или замрзнати малини
 • мармалад од малина
 • 250 гр. намаз од бело сирење
 • 150 гр. шеќер за шеќер
 • 1 лажица арома на ванила
 • сируп за да се испие тортата (по избор)

Оваа недела е Ден на мајката и мораме да ја изненадиме со подарок од нашата реколта, што има повеќе заслуги. Ако готвењето не е ваша работа, пробајте го ова брза и лесна торта за подготовка. Тортата дури и не мора да ја направите, во супермаркетот тие се веќе поделени на специјални чинии за колачи.

Подготовка:

1. Прво подготвуваме замрзнување од сирење и малина. Измешајте го сирењето многу добро со шеќер користејќи рачен или електричен миксер при мала моќност. Додаваме арома на ванила и џем доволно за да го обоиме кремот. Ние резервираме студ.

2. Ставаме прва основа за торта на плех, се пиеме малку и се шириме со слој од џем и друг мраз. Покриваме со друга чинија пандишпан, се опиваме и ги повторуваме двата претходни слоја. Ние ја затвораме тортата со преостанатата пандишпан и ја покриваме и од страните и одозгора со замрзнување, можеме да си помогнеме со шпатула.

3. Украсете ја тортата со малку малини и ставете ја во фрижидер.

Рецепт инспириран од сликата на Вртоглави колачи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.