Дејзи торта со фил од маскарпоне и премаз од бело чоколадо

Состојки

 • 4 јајца (одделени жолчки и белки)
 • 150 грама шеќер
 • 100 грама брашно
 • 100 грама пченкарен скроб
 • Кора од лимон и сок од него
 • Плик со половина квасец
 • 4 лажици сончогледово масло
 • За кремот Маскарпоне:
 • 250 грама сирење маскарпоне
 • 150 грама шеќер за шеќер
 • 150 грама крем
 • За покривање:
 • 200 грама бело чоколадо
 • 60 грама путер
 • Излупени ореви за гарнир

Оваа маргаритка или маргарита торта е идеален како роденденска торта или да си одам дома кај пријателите. Станува збор за мека сунѓерска торта исполнета со крем маскарпоне со крцкав премаз од бело чоколадо (може да додадете и црно ако повеќе ви се допаѓа). Ако сакате да додадете допир на боја, украсете со малку свежи малини одозгора.

Подготовка:

1. Во голем сад, победи ги жолчките со 100 грама шеќер додека не станат меки и резултатот е хомогена крема. Ставаме малку сол, 4 лажици сончогледово масло, кора од лимон и сок од него.

2. Просечете ги двата вида брашно измешано со квасец над претходната смеса.

3. Ние ги монтираме белките додека не станат крути со преостанатите 50 грама шеќер. Се меша со горенаведеното со обвивни движења и со помош на шпатула.

4. Печете на 160ºC околу 30-40 минути, додека не ставите чиста чепкалка за заби во центарот. Оставивме тортата да се олади.

5. Ние го камшикуваме кремот што мора да биде многу ладен (не замрзнат); Ние го победивме сирењето (на собна температура) и го мешаме со кремот; додадете го шеќерот од глазура малку по малку.

6. Исечете ја тортата на половина и наполнете ја со кремот маскарпоне. Растопете го белото чоколадо со путерот во микробранова печка (за 1 минутен удар, мешајќи секој пат). Оставете го да кали и измијте го тортата одозгора. Украсете со излупени ореви.

Слика: thecakecheff

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.