Сунѓерска торта од мед Девоншир

Состојки

 • 250 гр мед, плус неколку дополнителни лажици за глазурата
 • 225 гр несолен путер
 • 100 гр кафеав шеќер
 • 3 големи јајца, претепани
 • 300 гр брашно што самостојно се подига

Овој прекрасен рецепт доаѓа од Велика Британија Бисквит со вкусен вкус на мед и неспоредлива мекост (Мед торта Девоншир) Брашното што го користиме во оваа пригода е она што носи инкорпориран квасец. Ако не можете да го најдете, користете коверт со прашок за пециво просејно со нормално брашно и малку сол. Придружувајте се со добра шолја чај, и уживајте во ...

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 160ºС. Путер тркалезна форма што може да се отстрани од 20 см. Исечете го путерот на парчиња и ставете го во средно тенџере со мед и шеќер. Се топи на тивок оган. Кога смесата стане прилично течна, вклучете ја топлината и оставете да врие околу една минута. Оставете да се олади 15-20 минути, за да се спречи јајцата да се мелат.

Изматете ги јајцата и додадете ги во стопената мешавина од мед користејќи дрвена лажица. Мешајте го брашното во голема чинија и додајте во мешавината на јајца и мед, матете додека не добиете мазно, прилично течно тесто.

Истурете ја смесата во калапот и печете 50 минути-1 час додека тортата не нарасне доволно, не добие златно-кафеава боја или кога чепкалка за заби вметната во центарот излезе чиста.

Оставете да се излади на решетка и додека загревате 2 лажици мед во тенџере и измијте го на горниот дел од тортата за да дејствува како леплив лак; нека се излади. Добро се чува 4-5 дена во херметички затворен сад.

Слика: сојаперка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.