Торта од морков со сирење или чизкејк со морков

Состојки

 • 1/2 чаша ореви, смачкана со процесор за храна (по избор)
 • 1 од 1 1/2 чаши мелени колачиња. (Користете чаша ако ставите мелени ореви. Зголемете ја количината на 1 1/2 чаши, ако не ги ставите)
 • 1/4 чаша шеќер
 • 1/2 лажиче цимет
 • 1/4 чаша путер, стопен (нека се излади)
 • 3 кади меко сирење што може да се шири
 • 1 1/4 чаши шеќер
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 1/4 чаша свеж крем
 • 2 лажици пченкарен скроб (пченкарен скроб)
 • 1 1/2 лажички екстракт од ванила
 • 1 лажичка сок од лимон
 • 1 лажичка мелен цимет
 • 1 нотка морско оревче
 • 1/8 лажичка мелен ѓумбир
 • 3/4 чаши пире од морков (парен и измешан со 2 лажици вода)
 • 1/2 чаша ситно рендан морков (околу 3 средни моркови изрендани низ малите дупки на ренде)

Одличен чизкејк со сладок допир на моркови. Различна текстура се постигнува затоа што има морков во две текстури, од една страна во пире (претходно варено) и од друга, суров и рендан. Основата е посебна што ја правиме со колачиња како и секогаш, но додаваме мелени ореви (подобро ако се пекани). Воодушевување со кое можете да завршите глазура од маскарпоне.

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180ºc степени. Во сад комбинирајте ги оревите, мелените колачиња, 1/4 чаша шеќер и 1/2 лажичка цимет. Додадете го путерот и работете додека не се вклопи добро, префрлете го во сад за печење и притиснете го на дното. Печете 10 мин.

2. Во голем сад изматете крем сирење и шеќер додека не се изедначат. Додадете ги јајцата, матете со мала брзина (на робор или со миксер) додека не се соединат. Додадете крем, пченкарен скроб, ванила, сок од лимон, цимет, морско оревче и ѓумбир. Додадете моркови (варени и пире) и изрендани.

3. Истурете ја смесата со сирење врз основата на бисквитите и печете на 189ºС 55-65 минути или додека центарот не стане цврст (не треба да се тресе многу кога ќе го тресеме калапот). Оставете да се излади целосно на решетка и потоа ставете го во фрижидер најмалку четири часа пред да го сервирате.

Слика и адаптација: топлина350

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.