Смртна торта со чоколадо - Термомикс

La рецепт за смрт од чоколадна торта Таа е една од најпознатите за сите оние луѓе кои се loversубовници со страст за чоколадо. Ако тоа е вашиот случај, тогаш оваа чоколадна торта ќе ве остави без зборови.

Смртна торта со чоколадо - Термомикс
Најдобра чоколадна торта за оние кои само го бараат тоа: слатка со сите можни чоколади.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Бисквит:
 • 325 грама шеќер
 • 2 големи јајца
 • 80 грама чисто чоколадо
 • 250 грама брашно за пециво
 • 50 грама мелени бадеми
 • 10 грама квасец за пандишпан
 • 5 грама бикарбонат
 • 125 грама сончогледово масло
 • 250 грама млеко со посипување на лимон што сме одмарале 5 минути.
 • 100 грама топло кафе
 • 100 грама топла вода
 • Пополнете и покријте:
 • 200 грама чоколаден фондан
 • 150 грама течен крем за монтирање
 • 75 грама путер
 • Лажица мед или сируп
 • Половина лажица течна ванила
Подготовка
 1. За да го подготвиме калапот, ја обложуваме основата со хартија за печење и од страната со нелеплив спреј или путер и брашно за да спречиме да се лепи.
 2. Ние ја загреваме рерната на 190 степени.
 3. Во сад ги мешаме двете јајца и сите течни состојки со шеќерот.
 4. Додадете ги чоколадото во прав, мелените бадеми, брашното, квасецот и сода бикарбоната.
 5. Ние интегрираме сè добро и дистрибуираме во режимот.
 6. Печете го горниот и долниот дел со воздух околу 45 минути.
 7. Оставете да се излади пред да продолжите со полнење и покривање.
 8. Во меѓувреме го подготвуваме кремот: во сад ги ставаме сите состојки и се загреваме сè додека не можеме да интегрираме сè.
 9. Оставете го малку да се излади, пресечете го колачот на половина и дистрибуирајте преку основата.
 10. Покријте го и покријте го горниот дел со чоколадниот крем што ни остана.
Сметки
Едноставна торта да се направи и со која несомнено ќе ги освоите најмладите гости.
Ако сакате чоколадо со оваа торта, ќе бидете во право да или да.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 340

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мај Анџелес dijo

  Мојот сопруг и јас ја сакаме оваа торта, но не знаеме кои се состојките, ве молиме, би сакале некој да ни ги даде. Ние сакаме да го направиме во нашиот Термомикс.

  Благодарам

 2.   Raquel dijo

  Здраво, многу е добро но не ги ставате времињата да бидете во термомикс.
  Благодарам