Чоколаден пандишпан за целијакии

Чоколаден пандишпан за целијакии

Состојки

 • 110 гр лешници
 • 100 гр чоколадо за лепење
 • 50 гр екстра девствено маслиново масло
 • 3 HUEVOS
 • 70 гр шеќер од трска
 • 10 гр горчлив какао во прав
 • 1 портокал од органско земјоделство
 • Малку путер или масло за ширење на калапот

Честитки за сите татковци! Ајде да го прославиме со ова одлично сунѓерска торта без глутен и без млечни производи?

Вкусно е затоа што има лешници и чоколадо. И не е тешко да се направи. Ние мора да ги смачкаме лешниците, да го стопиме чоколадото, да ги монтираме јајцата со шеќерот и да интегрираме сè.

Јас ве охрабрувам да го подготвите денес со Деца. Сигурно ќе уживате.

Подготовка

Со мелница ги кршиме лешниците. Ги резервираме затоа што ќе ги користиме подоцна.
Го топиме чоколадото со маслото направени од маслинки. Исто така, го резервираме за подоцна.
Со некои прачки ги собираме јајцата со шеќерот трска. Откако ќе се составиме додаваме рендана кожа од портокал. Исто така какао во прав. Продолжуваме да се мешаме со прачките. Сега го додаваме брашното од лешник и смесата од чоколадо и масло што сме ги подготвиле на почетокот. Интегрираме сè Биен.
Смесата ја ставаме во калап со дијаметар од 22 сантиметри што ќе го рашириме претходно со малку путер или масло.
Ние печеме 170º за 25 минути приближно

Чоколаден пандишпан за целијакии

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.