Торта со виски, дали ќе му одговара уште еден алкохол?

Состојки

 • 600 гр. шлаг
 • 400 гр. на шеќер
 • 4 HUEVOS
 • виски (50 мл. + прскање)
 • 1 плик на неутрален желатин
 • 3 други жолчки + 1 цело јајце
 • 80 мл. полномасно млеко
 • 1 основа за торта
 • 250 мл. на вода
 • 2 листови од желатин
 • фина сол
 • кроканти од кикирики

Дали сте од оние кои сакаат да имаат торта со виски за десерт? Во повеќето ресторани тие обично ни служат индустриски колачи. Затоа, ќе научиме како да направиме вкусна домашна торта со виски. Секако Ако сте повеќе од рум или ракија, можете да се обидете да ја подготвите оваа замрзната торта со некој од тие пијалоци.

Подготовка: 1. Со електрични шипки го матиме кремот со 50 гр. шеќер и резервирајте го во фрижидер.

2. Ние исто така монтираме белки од 4 јајца (ги резервираме жолчките) додека не се вкочанат со 50 гр. шеќер и малку сол. Ги ладиме во фрижидер.

3. Направете сируп, крчкајте 100 гр. шеќер заедно со 100 мл. вода и прскање виски. Оставивме сирупот малку да се згусне и нека се излади.

4. Во тенџере ги ставаме млекото, жолчките кои ги одделивме од белките и 50 гр. на шеќер. Оставете го да крчка, мешајќи постојано, додека не се згусне. Додадете го вискито и пликот со желатин во кремот. Измешајте и оставете го кремот топол додека не се излади речиси целосно.

5. После тоа, го мешаме со кремот и потоа ги додаваме изматените белки. Ние ќе го сториме тоа со обвивни движења и со прачки, така што кремот не паѓа премногу.

6. Ја ставаме основата на тортата во основата на калапот што може да се отстрани, го пиевме со сирупот и одозгора го истураме кремот со виски. Ние го измазнуваме кремот со шпатула и го ставаме во фрижидер да се зацврсти.

7. Конечно, подготвуваме прелив за тортата. За да го направите ова, загрејте ги 3 жолчки измешани со 150 гр во тенџере. шеќер и цело јајце. Додека се згусне, оставете го да хидрира во 150 мл. чаршафи со желатин со ладна вода. Кога имаме густ крем, додајте го желатинот и добро промешајте.

8. Извадете ја тортата од фрижидерот, премачкајте ја со крем и украсете со кроканти. Замрзнете ја тортата неколку часа, отстранувајќи ја половина час пред да ја сервирате.

Слика: Колачи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.