Исечена торта леб, сирење и зеленчук

Состојки

 • Исечен леб без кора
 • ширење сирење
 • суви домати во масло
 • конзервирани артишок срца
 • сос од песто
 • сецкани ореви

Оваа апетитна и нежна торта е добар избор како ладно предјадење или брза вечера. Можеме да го оставиме направено однапред и оставете го во фрижидер додека не дојде време да го исечете и послужите. Уште повеќе, треба да се направи на овој начин за да биде посочен и покомпактен.

Подготовка: 1. Ставаме прв слој исечен леб без кора во калап. Ние шириме крем сирење и покриваме со повеќе леб.

2. Измешајте ги исецканите артишок со песто. Ова мелено месо ќе ни помогне да подготвиме уште еден слој од тортата.

3. Другиот вид на полнење се подготвува со тоа што доматите се сечат на масло многу добро и се мешаат со дел од сирењето.

4. Кога ќе го имаме колачот направен со слоеви леб и фил, го украсуваме со крем сирење и неколку сецкани ореви. Оставете ја тортата да одмори во фрижидер, така што лебот станува нежен, а тортата компактна.

Слика: Кокинакрафт

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Беатриз Јх dijo

  колку е богат го позајмувам за да го ставам на мојот wallид

 2.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Ви благодариме!

 3.   рецетин dijo

  @pan_bimbo благодарам на тебе !! :)))