Торта со ореви, без путер или масло

Тортата што ја гледате на сликата нема масло или путер. Тоа не значи дека не е калорично затоа што ќе ставаме многу јаткасти плодови.

Подготвена е во Малку време. Се разбира, ќе мора да имаме а кујнски робот или со машина за мелење да ги претвориме оревите во брашно. Оттаму ќе ни треба само убаво да ги измешаме состојките.

Не е премногу голем, но не мора да биде затоа што еден мал дел ќе биде доволно да уживате во неговиот вкус и неговите својства.

Торта со ореви, без путер или масло
Торта направена со јаткасти плодови натоварена со својства.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: појадок
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 170 гр ореви
 • 70 гр шеќер од трска и една лажица повеќе
 • 2 HUEVOS
 • 40 гр брашно
 • 1 лажичка квасец
Подготовка
 1. Јаткастите плодови и една лажица шеќер ги ставаме во процесор за храна од типот Thermomix или во мелница.
 2. Се мелеме додека не стане брашно.
 3. Јајцата ги монтираме со остатокот од шеќерот.
 4. Ги додаваме мелените ореви.
 5. Исто така брашно и квасец.
 6. Ние мешаме сè додека не се интегрира добро.
 7. Тестото го ставаме во мал калап, со дијаметар од околу 20 сантиметри, претходно подмачкан.
 8. Печете на 180º (загреана рерна) приближно 40 минути.
 9. Кога е топол го одкалапуваме и по желба го украсуваме со шеќер во прав.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 130

Повеќе информации - Пржени крофни во Термомикс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.