Торта со путер

Состојки

 • 250 гр. Од брашно
 • 1 лажица прашок за пециво
 • 250 гр. несолен путер
 • 200 гр. на шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 3 лажици млеко

Оваа торта со одличен вкус на путер е идеална за појадок. Ако нè храни само по себе, можеме да го придружуваме со џем, крем од какао или едноставно потопен во млеко. Секако дека можеме да направиме и вкусна торта со неа торта со путер, како што го нарекуваат англиските говорители.

Подготовка: 1. Го матиме путерот со шеќерот со помош на по можност електрични прачки додека не добиеме шлаг и изматен крем.

2. Додадете ги јајцата и млекото малку по малку, промешајте малку и на крај додадете го брашното со квасецот измешан во форма на дожд. Ние мора да добиеме хомогена крема.

3. Ставете го тестото во намастен и набрашнет калап или покриен со хартија за печење и варете го колачот во рерна загреана на 180 степени за 45 минути или додека не се зацврсти и исуши внатре.

Слика: Кусинамарија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   битриз dijo

  Тоа е најлошиот рецепт што го имам видено кога додавам само таа количина млеко наместо приближно 120 ml, тестото во тортата не се прави во назначеното време на готвење.