Торта рикотта и лимон

торта со рикота и лимон

Моето семејство сака да има сладок појадок и за да избега од индустриските колачи сакам да подготвувам домашни мафини и колачи. Иако не треба да го злоупотребувате колачи дури и домашна, парче од време на време има вкус на слава и повеќе ако е како денешен рецепт, нежно и меко торта со рикота и лимон.

Willе видите дека рецептот не е комплициран, така што за приближно 1 час можете да ја подготвите оваа вкусна торта за да уживате во толку многу од појадок како на закуска.

Торта рикотта и лимон
Мека и мека торта за уживање на целото семејство
Автор:
Тип рецепт: Појадок и ужина
Состојки
 • 4 HUEVOS
 • 220 гр. на шеќер
 • сок од 1 лимон
 • кора од 1 лимон
 • 100 гр. сончогледово масло
 • 250 гр. рикота
 • 260 гр. Од брашно
 • 80 гр. пченкарен скроб
 • 1 плик со квасец за печење
 • шеќер или глазура за гарнир
Подготовка
 1. Пукнати јајцата во сад и добро победи ги. торта со рикота и лимон
 2. Додадете го шеќерот и продолжете да матите додека не стане бел (т.е. сè додека не видиме дека е во форма на кремаст шејк и се зголеми волуменот). торта со рикота и лимон
 3. Изматете ја кората од лимон над изматените јајца. торта со рикота и лимон
 4. Потоа исцедете го лимонот и додадете го сокот од лимон во изматените јајца. Продолжете да тепате. торта со рикота и лимон
 5. Додадете ги маслото и рикотата. Се мати додека не добиеме хомогена смеса. торта со рикота и лимон
 6. На крај додадете брашно, пченкарен скроб и квасец. Ги ставам овие 3 состојки заедно во контејнер и го додавам во смесата 2 пати за полесно да се меша. Победи додека тестото не стане кремасто и мазно. торта со рикота и лимон
 7. Подмачкајте и брашно калап за печење. торта со рикота и лимон
 8. Истурете го пандишпанот што го подготвивме во калапот. торта со рикота и лимон
 9. Ставете ја во рерна загреана на 180ºС со загревање и спуштање и печете околу 40-45 минути (тоа зависи од рерната и видот на калапот што го користиме).
 10. Оставете да се олади, растопете и украсете со шеќер од глазура или глазура од лимон. торта со рикота и лимон
Сметки
Глазура од лимон е прелив кој се подготвува со шеќер за шеќер и малку течност, во овој случај сок од лимон.
За да го подготвите, треба да измешате само 80 грама шеќер за шеќер и 15-20 грама сок од лимон во сад, добро измешајте додека не добиеме белузлава павлака (ако е многу течна, додадете повеќе шеќер и ако е премногу густа малку повеќе сок од лимон). торта со рикота и лимон
Откако ќе се подготвите по ваш вкус, истурете ја над површината на тортата и оставете неколку минути додека не се стврдне. торта со рикота и лимон

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Клаудија dijo

  Го сакам рецептот, и ќе се подготвам да го направам токму сега, имам малку лимон. Може да се замени со сок од портокал. Кора од лимон? Прегратка и благодарам