Торта од урда

Може да се направи со урда или со рикота, добро оди со обете. Тоа е направено во еден момент и е толку едноставно што малите со задоволство ќе ни подадат рака. Резултатот е голема пандишпан, со мек и многу мек вкус ... совршена закуска што може да ја имате со семејството или вкусна закуска што можеме да ја земеме дури и на базен.

Ние го украсуваме со шеќер за шлаг, попрскувајќи го со цедилка. Но, можете да го направите поцелосно и „забавно“ со ставање стопено чоколадо.

Уште еднаш состојките се едноставни и лесни за наоѓање. Дали се осмелувате да го направите тоа? Ставете престилка на децата и… уживајте!

Торта од урда
Нежна, мека, мека ... ваква е оваа вкусна торта со урда. Исто така е брз и лесен за подготовка.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 HUEVOS
 • 180гр шеќер
 • 300 гр брашно
 • 250 гр рикота или урда
 • 30 гр екстра девствено маслиново масло
 • 1 плик со квасец за слатки
За подмачкување на калапот
 • Путер
 • Брашно
Да декорира
 • Шеќер во прав
Подготовка
 1. Јајцата ги ставаме во голема чинија. На победивме со прачките.
 2. Ние додаваме шеќер и се мешаме Доволно биена.
 3. Додадете ги маслото и рикотата и продолжете да мешате.
 4. Сега го додаваме брашното и квасецот и ние се интегрираме сите со дрвена лажица.
 5. Ние ги ставаме нашите се меша во калап круг (со дијаметар од околу 28 см) или правоаголен (30 × 40).
 6. Ние печеме 180 º (загреана рерна) за 25-30 минути приближно или додека не видиме дека е златно.
 7. Откако ќе се олади, расклопуваме и ја пресекуваме пандишпанот на мали плоштади. Посипете ја површината со шеќер за шеќер.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 200

Повеќе информации - Лубеница со чоколадо и ореви


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.