Ролна од омлет исполнета со рикота и рукола

Состојки

 • 6 HUEVOS
 • 200 гр. сирење рикота
 • 1 лажица течен крем
 • свежа рукола
 • рендано сирење во прав по вкус
 • нафта
 • бибер и сол

Ајде да одиме со добро, лесно предјадење со достапни состојки за овој викенд. Ние сакавме да дадеме италијански допир на овој полнет омлет користејќи рукола и сирење урда, што е многу слично на нашето урда.

Подготовка: 1. Измешајте ја рикотата (потребно е добро да се отстрани серумот, притискајќи го и оставете го да се исцеди некое време) со кремот, ренданото сирење по вкус, сецканата рукола и малку сол и бибер.

2. Подготвуваме основен француски омлет во широк сад, за да биде тенок. Ние го оставаме да ублажи.

3. Го ставаме филот добро распослан на тортилја, оставајќи ги рабовите слободни, и го превртуваме на себе.

4. Оставете го да се излади добро во фрижидер за да биде компактен и да можеме да го исечеме на парчиња. Е ни треба остар нож.

Друга опција: За да не го изгубите италијанскиот тон на рецептот, можете да ја замените руколата со свежи и големи лисја од босилек и критикувам домати сушени на сонце во масло.

Слика: Донамодерна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.