Како да знаете дали јајцето е лошо

Како да знаете дали јајцето е лошо

Јајцето е храна со тенденција дека ако не е во добра состојба, може да биде склона да произведува труење, од таа причина и особено во сезони како што е летото каде е многу потопло, треба да се осигураме дека е соодветно за консумирање пред да го користите во оброците.

Но ¿Како да знаете дали јајцето е лошо? Покрај познавањето на квалитетот на јајцето Бидејќи разговаравме со вас одамна во Речетин, од суштинско значење е да се знае дали јајцето е добро или не.

Како да знаете дали јајцето е добро

Ако сакате да научите како да се каже дали јајцето е лошо, Постои трик што е многу едноставен: Едноставно треба да наполните чаша со вода и да го вметнете јајцето. Како што се однесува, ќе забележиме:

 • Ако тоне брзо: Тоа е дека јајцето е многу свежо и е совршено за да се консумира.
 • Ако потоне, но остане исправено:Гледаме дека јајцето полека тоне и останува на дното во исправена положба. Во овој случај јајцето не е свежо и почнува да оди лошо. Може да се конзумира, но ако не сме многу убедени, подобро е да не го јадеме.
 • Јајцето плови: Во овој случај, јајцето е лошо, затоа само фрлете го.

Како да ја проверите свежината на јајцето

Yолчки од јајца во лоша состојба

Исто така, откако јајцето ќе се отвори, можеме да знаеме дали е свежо или дали е старо неколку дена:

 • Ако кога ќе го ставите јајцето на чинијата, тоа не се шири премногу и жолчката е тврда и добро дефинирана, јајцето е многу свежо.
 • Ако кога го ставате јајцето на плочата, ќе видиме дека белата и жолчката се шират низ целата плоча, а жолчката е целосно заматена, јајцето не е премногу свежо.

Се разбира да се провери свежина на јајцаИсто така, постојат и други многу едноставни техники. Не само визуелно, туку и аудитивно. За да го направите ова, можете да го доведете јајцето до вашето уво. Itе го разнишате за да видите дали испушта бучава слична на прскањето. Иако можеби ви изгледа малку чудно, таа има своја логика.

Кога тоа е свежо јајце, не треба да се појавува таков шум. Но, кога јајцето не е свежо како што мислиме, тоа старее и жолчката и белката имаат малку да се исушат, формирајќи еден вид џеб за воздух внатре. Оттука, бучавата е многу поценета.

Покрај тоа, можете да го готвите и исто така ќе знаете дали е свежо јајце или не. Прво ќе ставите контејнер со вода на оган и кога ќе зоврие, ставете ги јајцата и варете околу 10 минути. Потоа, ќе се изладите со вода за да ги напукнете јајцата. Откако ќе се отвори, ако жолчката е добро центрирана, јајцето е свежо. Ако е од една страна или повеќе прицврстена на школка, тогаш нејзината свежина остава многу да се посакува.

Боја на жолчка од јајце

Colorолчка боја за да знаете дали јајцето е лошо

Постојат луѓе кои во зависност од жолчка боја, тие веруваат дека јајцето може да биде лошо или помалку свежо. Па, мора да кажеме дека бојата не е одлучувачка за тоа. Секогаш ќе зависи од видот на кокошката што ја ставил. Иако јасен може да ни даде мали индиции дека нешто не е како што треба. Ако има одредени зеленикави или потемни дамки, тогаш треба да го отфрлите јајцето бидејќи укажува на тоа дека е заразено од бактерии или габи. Понекогаш, откако ќе свариме јајца и ќе ги отвориме, можеме да најдеме фина линија во зеленикави тонови, но нема за што да се грижиме, бидејќи јајцето е сè уште во добра состојба.

Чувајте ги на иста температура

Ако имате јајца во фрижидер, но од која било причина, сте изоставиле еден час, а потоа заборавете на користење. Повеќе од сè затоа што треба останете на иста температура. Секогаш се препорачува да биде внатре во фрижидерот, а не на вратата. Бидејќи на ова место може да има повеќе промени во температурата.

Иако изгледа малку комплицирано, не е така. Треба само да ги следиме овие чекори за да можеме да уживаме во здрав оброк. Повеќе од сè бидејќи јајцата содржат многу хранливи материи што му се потребни на нашето тело. Но, ако тие не се во оптимална состојба, тогаш тие можат да се свртат против нас. Со овие едноставни трикови, сигурно веќе нема да се сомневате кога станува збор за јадење јајце.

Се надеваме дека со сите овие совети и трикови што ги научивте како да се каже дали јајцето е лошо.

И сега кога знаете како да ги идентификувате квалитетните, ви го препорачуваме овој вкусен рецепт:

Поврзана статија:
Јајца полнети со туна, домат и морков

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дани данс dijo

  секогаш сакате да го знаете ова .. благодарам ..

 2.   Пингвиабрам dijo

  Отсекогаш мислев дека ако јајце плови, тоа е затоа што пиле се отвори внатре и изгоре и лебдеше ... XD

  1.    Akeејк20318 (JakeTheDog) dijo

   XDD. И јас го мислев истото.

 3.   ANDREA dijo

  Ставив јајце во водата, и тој потона брзо, но кога го отворив беше скапано.

 4.   Амада Кондој dijo

  многу интересни неговите рецепти и неговите совети. Благодарам

 5.   Сандра dijo

  Благодарам Бев многу корисен да направам неколку јајца, го направив овој совет од водата и тие целосно потонаа !! Ви благодарам.

  1.    Асен Хименез dijo

   Ние сме многу среќни. Благодарам Сандра!

 6.   МАРТА ЛУЦИЈА МОРАЛЕС dijo

  Ви благодарам за оваа информација што ќе биде многу корисна при моето секојдневно готвење.

  1.    Асен Хименез dijo

   Драго ни е што ви беше корисно.
   Прегратка!