Трикови за готвење: Како да направите лиснато тесто без глутен

Вчера објавивме вкусен рецепт за ролни лиснато тесто исполнети со чоколадо со само 3 состојки, а некои мајки побараа од нас да го поминеме рецепт за лиснато тесто без глутен, па не можевме да ве чекаме и еве го. Ова лиснато тесто е специјално за сите оние деца и постари лица со целијачна болест, кои не можат да јадат брашно. Може да го подготвите со брашно од ориз и пченка што не содржат глутен и со нив можете да направите и лиснато тесто за слатки и солени десерти.

На пазарот постојат марки брашно без глутен, специјално за колачи како Шаер, специјализиран за брашно без глутен, но исто така можете да користите и други видови брашно без глутен, како што се Пченкарен скроб направен од пченкарен скроб, NOMEN брашно од ориз што се прави со ориз или брашно од скроб од компир, се прави 100% со компир.

Ако сакате да подготвите нормално лиснато тесто, имаме рецепт да го направиме совршено лиснато тесто.


Откријте други рецепти на: Рецепти без глутен, Совети за готвење

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кике Перез Нуњез dijo

  Здраво добро, јас го следев рецептот до буквата и тестото е песочно и се крши, зошто би можело да биде? Ви благодарам многу и поздрав

  1.    Аина Ролдан Гонзалес dijo

   Здраво Кике,

   за да не се скрши тестото мора да го оставите да одмори половина час по секое превиткување. тоа е, кога вели:

   подобро да не ги правите 4 пати по ред. Идеално би било да направите 1 пат + 30 минути одмор во фрижидер, да се истегнете двојно 1 пат + 30 минути одмор во фрижидер ... така до 4 пати.
   исто така да ви кажам дека лиснатото тесто е едно од најсложените тесто (за мене) за работа, без разлика дали е со глутен или без него. Затоа што ако не ги направите наборите добро, нема да се крене правилно кога ќе ги ставите во рерна. така многу трпеливост и вежбање многу ^^
   Се надевам дека ќе ти помогне ^^

   1.    Ангела Виларехо dijo

    Ви благодарам!! :)

  2.    Ангела Виларехо dijo

   Тоа ви се случило затоа што не сте ги измешале добро состојките, на пример со електрични прачки :)

 2.   Хуан Карлос Рохо Маркез dijo

  Кике Перез за работа со овие тесто ви треба термо мешавина, затоа што тие подобро се врзуваат, ако го направите тоа рачно како што велат во рецептот, тестото се крши, не е компактно (искуство .. целијачна внука и алергична на јајца)

  1.    ели рамос dijo

   здраво извини р дали брашното треба да биде планирано или брашно за пециво?

   1.    Ангела Виларехо dijo

    Пециво :)

 3.   Марија Хозе dijo

  Овој рецепт нема квасец?

  1.    Ангела Виларехо dijo

   Здраво! Лиснатото тесто нема квасец :)

 4.   Наталија dijo

  Здраво! .. Прашувам, дали можам да користам премикс? .. и ако излезе вака, дали треба да додадам нешто на тоа?

 5.   Патриција кардоспос dijo

  Можеш еднаш да го присилиш ???

 6.   Ларк dijo

  Прво не мора да го формирате тестото со брашно и вода и после тоа сè е интегрирано, додадете путер ???? и оттука чаршафите?

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Алондра! Можете да го направите вака или како што е наведено во рецептот.
   Прегратка!

 7.   јоли dijo

  Здраво, ве молам, некој, знаете како добро да направите лиснато тесто без глутен

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво Јоли,
   Ви ја оставам врската каде ќе ги најдете сите чекори што треба да ги следите: https://www.recetin.com/trucos-de-cocina-como-hacer-masa-hojaldre-sin-gluten.html
   Прегратка!

 8.   Безгрешен dijo

  Здраво, можете ли да ми кажете дали тестото се става во ладилник свиткано на три дела кога се прави процесот на месење на секои половина час, благодарам