Трикови за готвење: Како да направите чипс од банана без масло

Чиповите од банана се вкусна закуска што можете да ја имате во секое време. Бананата, покрај тоа што е богата со минерали како калиум, богата е и со витамини, нејзините хранливи квалитети ја прават идеален додаток на енергија за сите оние на кои им е потребна дополнителна доза на енергија и запомнете, 150 грама банана обезбедуваат само околу 126 kcal.
Па, искористувајќи ги придобивките од бананите, ќе подготвиме рецепт за чипови од банана кои се повеќе од вкусни.

Излупете ги бананите и пресечете ги попречно на многу тенки ленти со помош на лушпа од компир или нож. Ставете ја рерната да се загрева до 180 степени, и ставете ги секоја од парчињата банана на лист колаче со хартија за печење.
Додадете малку маслиново масло на секоја банана одозгора, и печете околу 20 минути. Кога ќе поминат 10 минути од тоа време, свртете ги парчињата банана така што да се направат од другата страна.

Откако ќе заруменат од двете страни, подготвени се за јадење. Уживајте во здрав и природен аперитив!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адријана Ти си Кастеланос dijo

  Колку трае чипсот од банана откако ќе се свари?

 2.   Janанира Иризари dijo

  И ако го направите ова со зелена машка банана, имате неколку вкусни карипски хлебните !!!!

 3.   кевинссс dijo

  Многу богат !!!!

 4.   крцкав dijo

  Не дека без масло !!!

  1.    Каролина Отеро dijo

   хахаха е вистина, јасно кажува дека без масло

 5.   Естефан dijo

  Кажува НЕ масло, каква измама

 6.   АНОНИМУС ЛИЦЕ dijo

  Каква измама !!!!!
  Вели дека е без масло !!!

 7.   Елена dijo

  каква глупост е само да се победи, луѓето влегуваат за да го видат рецептот. Ставете го без масло и потоа додадете масло ... погубно ако можевте да гласате, тоа ќе даде 0 на рецептот

 8.   anуан Пиро dijo

  коментарите се во право, велат тие без масло

 9.   Кристина Мачадо dijo

  Ах добро, изгледаат недоволно финансирани, рецептот вика чипс БЕЗ НИКАКО МАСЛО и на крај има масло? Јас избегнувам мозок, колку броеви чувам за тебе? ИДИОТААААААА