Чатни од манго, украс на слатко и кисело овошје

Состојки

 • 500 гр. пулпа од манго
 • 175 гр. на кромид
 • 100 гр. морков
 • 50 гр. на Apple
 • 50 гр. Од маслиново масло
 • 100 мл. оцет (Шери, малина, јаболко ...)
 • 100 мл. бело вино (полусуво или овошно)
 • 50 мл. вода, 150 гр. на шеќер
 • избрани зачини по вкус (стапче цимет, кардамон, каранфилче, ѓумбир, ким, куркума, семе од коријандер, бибер ...)
 • сол

Поп квиз! Дали се сеќавате што а оџак? Тоа! Чатни е вид на компот од овошје или зеленчук варен во желе оцет, шеќер и зачини. Често се користи како гарнир за јадења од месо или риба на скара или на скара. Оџаците се моќни во аромите и аромите, затоа тие служат сами како комплемент на онаа риба или месо што се готви без многу повеќе состојки од малку масло, супа или сол.

Подготовка: 1. Кромидот и морковот ситно исецкајте ги. Соте ги неколку минути во тенџере со врело масло.

2. Ние исто така ги исечеме јаболкото и мангото многу мали и ги додаваме во тенџерето.

3. Додадете шеќер, оцет, вино, вода и зачини и лесно сол.

4. Гответе го chutney на тивок оган, мешајќи од време на време, сè додека не добие текстура на џем.

5. Ние го истураме во стерилизирана тегла, го покриваме и оставаме да се олади наопаку.

Слика: Брза храна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.