Учење да се прават ароматизирани води

Најздравиот пијалок за најмалите и постарите лица во куќата е вода. Но, кога е навистина жешко, посакуваме нешто со повеќе вкус. За да избегнете прибегнување кон газирани пијалоци и газирани сокови, нема ништо подобро од предлагањето а здрава, природна, освежувачка и вкусна алтернатива: води со вкус дека тие се совршена алтернатива на вообичаените пијалоци и дека исто така немаат бои, нема ароми или шеќер, така што тие се најздрави.

За да ги подготвите, вие само треба изберете го овошјето што го сакате, исечете го на коцки или клинови и ставете ги во вода. Ако сакаме можеме засладете го малку со мед или шеќер кафеав наместо бел шеќер, или оставете ги со нивниот природен вкус.

После 5 или 6 часа во фрижидер, водата ќе се здобие со боја, арома и арома, како и витамини и ќе биде совршена за нејзино консумирање.
Оваа пролет и ова лето можете да подготвите ароматизирани води со многу витамини од сите видови овошја: портокал, лимон, јагоди, цреши, диња, лубеница, круша, јаболко, итн.. па дури и можете да ги зачините со посебен допир на нане, цимет или рузмарин за да му дадете многу поспецијален вкус. Варијацијата е бесконечна и најмалите во куќата ќе сакаат да ни помагаат да ги подготвиме нивните ароматизирани води и да ги испиеме.

За да ви помогнам во оваа забавна задача да направите свои води со вкус, имам неколку предлози кои сигурно ќе ги обожавате:

Кокосова вода

Тоа е вкус што нè потсетува на плажата. Освежувачки, кремаст и многу сладок, кокосовата лушпа може да послужи како чаша, само треба да направите мала дупка за да ставите слама и да ја испиете неговата содржина. Друга опција да се направи малку подебела е да се стават парчињата кокос во чаша со мешалка и да се победи кокосовата вода со повеќе вода, мраз и да се украси со парчиња кокос за да се гризат во нив.

Вода од ананас

Тоа е најшарена и освежувачка вода. Што повеќе помага во борбата против запек, стрес и анемија. Тој е диуретик и совршен за диети за слабеење. Ананасот изблендирајте го со вода и исцедете го за да не биде премногу густ за најмалите. Украсете го со малку босилек и неколку парчиња киви и ќе биде совршено.

Вода од лубеница

Лубеницата е вид на овошје што е одлично за овој вид на ароматизирани води. Изблендирајте го со многу ладна вода и ставете парчиња лубеница внатре. Земете го без шеќер и со еден допир на лисја од нане. Овозможува многу витамин А и ја гаси жедта на најмалите во куќата.

Вода од диња

Вода од диња обезбедува антиоксиданти и витамини. Неговите семиња имаат многу хранливи состојки, затоа не отстранувајте ги, процедете ги малку за да не ги најдете во водата. Овој вид овошје содржи многу вода, и е многу сладок, затоа не додавајте шеќер. Обично е пенливо и кремасто и вкусно е ако додадете неколку парчиња јагода.

Лимонска вода

вода_лимон

Тој е еден од најдобрите пијалоци и најмногу освежувачки за летото, но, исто така помага во борбата против настинката во зима. За да им биде послатко на најмалите, додадете малку мед или кафеав шеќер и ќе биде вкусно. Не заборавајте да додадете лисја од нане.

Вода со портокал и мандарина

портокалова вода

Водата од портокал или мандарина се исто така најсвежителни. Двајцата Тие имаат благ вкус кој го сакаат малите во куќата. Не треба да додавате шеќер, да го сервирате многу ладно со неколку коцки мраз и да го декорирате со парчиња киви.

Вода од јагода

вода_јагоди

Јагодата е едно од омилените плодови на најмалите во пролет. Подгответе го во ароматизирана вода ставајќи неколку цели јагоди во чашата, и ставајќи други јагоди со малку вода во блендерот. Вкусно е ако го придружувате со некои лисја нане.

Во Рецетин: 8 смути со многу витамини

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кралицата Пепиада dijo

  Пробајте го ова, тоа е класика во Венецуела.
  Ананас гуарапо:

  Лушпите од ананас се земаат и се мијат многу добро со четка, се ставаат во голем сад, се додава папелонот (меласа), според вкусот и се става филтрирана или зовриена вода, се остава најмалку 24 часа за тоа трае арома, ако сакате малку јака, може да се остави 24 часа надвор од фрижидерот, да се цеди и да се сервира со кршен мраз, лушпите да се користат два или три пати.

  1.    Хектор Баизабал Местизо dijo

   Овде во Мексико се вика тепач од ананас, поздрав

 2.   Алберто Лањон Итуриета dijo

  Сакам да произведувам ароматизирани води, како можам да купам