Лист полнет со сос од брусница

Состојки

 • 175 гр. суви брусница
 • 1.5 кг. филе свинско месо отворено во книга за навивања
 • 125 мл. бело вино
 • 300 гр. варен спанаќ
 • 120 гр. крем сирење
 • 1 cebolla
 • Каранфилче со лук од 2
 • сецкан магдонос
 • 40 гр. путер
 • нафта
 • бибер и сол

Неодамна купив парче филе од свинско месо на продажба на пазарот и го замрзнав. Не знаев што да правам со тоа сè додека не го пронајдов овој рецепт. Подобра вештина отколку сила кога станува збор исечете ја филе во огромна бифтек и наполнете ја.

Подготовка: 1. Пред сè, ги ставаме боровинките да киснат во 250 мл. вода за неколку часа.

2. Ние ја шириме слабината на рамна површина и ја зачинуваме. Се шири со крем сирењето и се шират спанаќот, половина од исушената брусница, мелениот кромид, ренданиот лук, малку свеж магдонос и путерот на парчиња. Внимателно се тркаламе за да не излезат состојките и да се врземе со кабел ако сметаме дека е потребно.

2. Го ставаме месото ролна во голема тава со масло, го кафеаваме од двете страни за да го запечатиме и да го свариме малку. Потоа го пренесуваме во плех за печење. Го капеме со виното, додаваме сол и бибер повторно и посипуваме со повеќе магдонос. Ние го печеме филе на 200 степени околу 30 минути.

4. Додадете ги боровинките со нивната вода во месото и продолжете со печење додека месото не омекне.

5. Штом ќе биде подготвен, го минуваме сосот од слабината и боровинките низ блендерот и се цедиме. Ние правиме парчиња со месо и служиме со сос.

Друга опција: На филета додадете зеленчук како зелка или црвена зелка, наместо варен спанаќ. Овошјето можете да го промените и за да го направите сосот ако претпочитате сливи или суви кајсии од боровинки.

Преку: Ароми

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Ш. dijo

  Јас не сум голем fanубител на полнета мисирка мислам дека има многу други
  рецепти кои се исто толку вкусни за Бадник, мислам дека е добро
  опција за овие датуми е слабина
  полнење за Божиќ има безброј рецепти за да го подготвите,
  со многу разновидни состојки и многу лесно за готвење,

 2.   ИФЦ dijo

  Не разбирам многу добро, додавајќи ги боровинките во вода во месото и потоа течности.

  Помогни ми те молам