Фламенкини од бела риба

Состојки

 • За 2 лица
 • 4 бели рибини филети, без коски и без кожа
 • 1 тиквичка
 • 200 гр ракчиња
 • Екстра девствено маслиново масло
 • 1 нотка на сол
 • Јајце
 • Трошки од леб

Кој рече дека фламенкините се направени само од месо? Ние веќе ве учиме да се подготвувате фламенкини со ѓон и ракчиња, а денес имаме неколку вкусни фламенкини кои можете да ги подготвите со белата риба што најмногу ви се допаѓа.

Подготовка

Користете бела риба со благ вкус, за да можат децата да ја јадат без прашање.

Подгответе тава со малку екстра девствено маслиново масло. Излупете ги тиквичките и исечете ги на мали коцки. Додадете го во тавата и оставете го да се готви. Додадете ги излупените ракчиња а исто така исецкан со малку сол. Оставете сè да зготви, а штом ќе биде готово, оставете ја смесата да се олади додека ги подготвуваме филетите.

Побарајте од продавачот на риби да ги направи многу тенки, откако ќе ги имате подготвени, ставете ги на работната маса и израмнете ги малку со помош на сукалка.

Ставете во центарот на филето, малку од смесата од тиквички и ракчиња, и постепено затворете го филето правејќи ролна. Откако ќе го затворите, поминете го прво низ изматено јајце, а потоа низ презла.

Откако ќе ги подготвите, подгответе тава со изобилство екстра девствено маслиново масло, оставете го да се загрее и откако ќе биде жешко, испржете ги. Кога се златни, готови се. Оставете ги на абсорбента хартија за да се отстрани вишокот масло.

Придружете ги вашите фламенкини од риба со добра салата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.