Сирење од сирење, праз и шунка

Состојки

 • 6 HUEVOS
 • 4 парчиња шунка
 • 75 гр. рендано сирење пармезан
 • 2 праз
 • Каранфилче со лук 1
 • 500 мл. млеко
 • нафта
 • бибер и сол

Типичното киче или торта шунка и праз ние ќе го претвориме во флан, бидејќи ќе го готвиме Бејн-Мари Theе биде покремаста и помалку тостеста на површината. Дури и на тој начин е подобро кога е ладно.

Подготовка: 1. Сосот пржете го во тава со масло. По неколку минути додадете мелен лук и зачинете.

2. Јајцата ги матиме со млекото и пармезанот. Додаваме исечкана шунка и исцеден праз. Повторно сезона.

3. Наполнете калап и печете го во водена бања на 180 степени за еден час или додека не се постават јајцата.

Слика: Хомеутил

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ванеса барја dijo

  шунка, сирење и праз? но пудинзите не беа слатки?

 2.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Мора да иновирате !! солените пудинзи се вкусни!

 3.   Стоп Глутен dijo

  Го сакавме. споделуваме !!!!