Фонду од сирење, што претпочитате да потопите?

La Фромаж Тоа е типично јадење од швајцарските планини. Се состои од потопување на мали парчиња храна со ражен во состојки како топено сирење, масло или чоколадо што се чуваат топло во мало глинено или железно тенџере поставено на мал оган.

Јадењето фонду е социјален обред бидејќи тенџерето е поставено во центарот на масата, така што сите вечери се дупчат на различните состојки исечени на коцки и ги потопуваат во фондот додека зборуваат.

Со фонду од сирење, добиено од мешавина на специфични сирења, вино и алкохол, обично се земаат производи како разновиден леб, колбаси, па дури и зеленчук.

Кога им го сервираме на деца, ние мора да се обидеме да ги разградиме малите состојки, како и да ја регулираме количината на алкохол во ликерите од фондее. Може да вклучиме помалку ликери и да ги замениме со супа од месо или да ги свариме ликерите пред да ги додадеме во фондот за да испари алкохолот.

Состојки: 400 грама сирење Ементал, 400 грама Груер сирење, 1 чаша бело вино, 1/2 чаша цреша кирш, 2 лажици пченкарен скроб, 2 чешниња лук

Подготовка: Во тенџерето за фондес ги ставаме виното и чешнињата лук и оставаме на средна топлина 10 минути. Ние го раствораме пченкарен скроб во малку ладно вино и додаваме во тенџерето. Ние мешаме уште 2 минути. Го додаваме сирењето малку по малку без да престанеме да мешаме. Кога сирењето целосно се стопи, додадете го алкохолот и продолжете да готвите и мешајте уште 5 минути. Потоа го ставаме истото тенџере на масата на шпоретот на умерена топлина.

Слика: Предофанзирање

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.