Традиционална торта со фунти (англиска пандишпан) и неколку зборови за метри


Ова е една од најтрадиционалните англосаксонски колачи, идеална за придружба на чај или кафе (или чаша млеко или што и да сакате). Трошката е тесна како колачите што ги правеа бабите (а мојата сè уште ги прави) во шпорет под притисок. Рецептот е со англосаксонски мерки кои не треба да нè плашат. Тоа е уште еден начин на готвење штом еднаш ќе се навикнете е едноставен, многу едноставен. А мерачите или „(мерните) чаши“ може да се најдат насекаде, од чаршии до супермаркети или продавници за градежни работи. Има некои на Кристал што вообичаено го користам за течности и друго метал или пластика дека во прилог на донесување чаша (чаша), 1/2 чаша, 1/4 чаша, тие носат лажица (лажица) и чај (лажичка). Како и да е, еве ти оди најчестите еквиваленции во грамови (брашно, путер, шеќер ...). Тоа е на англиски јазик, па затоа е добро за нас да вежбаме ...

Состојки:
Состојки:
3 лажици млеко
3 големи јајца
1 ½ лажички (лажичка) ванила
1 ½ чаши (чаши) просеано брашно (поминато низ сито или цедилка)
¾ чаша шеќер
¾ лажичка квасец
¼ лажичка сол
13 лажици несолен путер

Како да го направиме тоа:

Загрејте ја рерната на 180 ° C. Се шири путер или масло на правоаголен калап од "слива торта" или на тркалезни калапи за круна (оние со дупка на средина).

Во средна чинија, комбинирајте ги млекото, јајцата и ванилата. Од друга страна, измешајте ги сувите состојки (брашно, шеќер, квасец, сол) во голема чинија и мешајте додека сè не се вклопи. Додадете путер и половина од мешавината на јајца; мешајте додека не се навлажни сувите состојки. Додадете ја преостанатата мешавина од јајца во две серии, тепајте секој пат.

Смесата ја истураме во калапот што го подготвивме и со шпатула ја измазнуваме површината. Печете 55-65 минути (35-45 минути ако го направиме во калап за круна), или додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе чиста. Оставете ја тортата да се олади на решетка во истиот калап 10 минути пред да ја одмрзнете на решетка каде што ќе ја оставиме да се излади целосно.

Дали сакате верзија на чоколадо и ф'стаци? Кликни тука

Слика: здраво-вкусно

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аура Кампос dijo

  Здраво!
  Не можев да ја видам врската со еквиваленциите.

  1.    Винсент dijo

   Поправено :)

  2.    Винсент dijo

   Уаууапс! Врската сега е фиксирана! Поздрав и благодарност за забелешката.