Цвекло ролни со торта Ел Касар: јадете со очи


И вие треба да јадете со очи, нели? Па еве еден експлозија на боја на очите и вкус во устата. Цвекло Не може да донесе подобро присуство во нашите јадења и овие ролни не се исклучок. Тортата на Ел Касар Тоа му дава супер посебен шмек, како ТОРТАТА СЕРЕНА, иако оригиналниот рецепт бара рикота. Може да кажете дека викендот бев во Екстремадура. Всушност, можеме да ставиме какво било крем сирење, но овие сирења се спектакуларни.

Состојки (за 8 порции): за палачинка: 150 гр варена репка, 100 мл млеко, 1 јајце, 90 гр брашно, малку сол, 1 лук. За полнење: 200 гр торта Ел Касар на собна температура.

Подготовка: Ставете репка, лук, сол, млеко и јајце во стаклото во блендерот и изблендирајте додека не добиете фина паста. Ние го вметнуваме брашното, мешајќи додека не добиеме хомогено тесто.
Четкајте голема нелеплива тава со масло, што ја ставаме на тивок и среден оган. Ние го истураме тестото, малку по малку, за да формираме голема палачинка со големина на тавата. Кога ќе почне да се меурчи, го свртуваме со помош на чинија и внимателно. Гответе една минута од другата страна и резервирајте додека не се излади.

Откако ќе се олади, го шириме сирењето на палачинката, и навиваме како да е циганска рака. Завиткајте во про transparentирна хартија и резервирајте на студ најмалку 2 часа или директно во замрзнувач (половина час) за да можете подобро да го исечете.
Исечете делови ширина на прстите, отстранувајќи ги рабовите и сервирајте.

Адаптација и слика: рецепт за среќа

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   СандиА dijo

  Мило ми е што ви се допадна рецептот, ја запишувам варијацијата со Торта дел Касар, требаше да ми текне, тоа е она за што сум од Екстремадура :)

  1.    Винсент dijo

   Здраво SandeeA! Ви благодарам многу за овој прекрасен рецепт што го вклучивте во „Рецептот за среќа“. Тоа е одличен рецепт и како, во тоа време прошетав низ таа прекрасна земја што е Екстремадура, и го знаев овој ваш рецепт, затоа што решив да му дадам екстремадурански допир со тоа славно сирење. Ви благодарам!!

 2.   П.Ц dijo

  Го имам направено овој рецепт за Бадник, но ми се скрши кога го виткав. Не знам што згрешив бидејќи ја следев чекор по чекор