Циганска рака полнета со џем од јагоди

Состојки

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 1 лажица шеќер за шеќер
 • 4 лажици брашно
 • 300 гр џем од јагоди
 • Нафта

Многу валана торта и лесна за правење. Во овој случај, циганска рака го исполнуваме со Jamем од јагоди (ако е домашно, подобро од подобро). Како што е нормално, можете да ставите џем што ви се допаѓа најмногу.

Подготовка:

1. Во сад, матете ги жолчките со шеќерот додека смесата не стане пенлива. Го додаваме просеаното брашно. Покрај тоа, ние ги победивме белите додека не станат крути. Ние внимателно ги вметнуваме во мешавината. Ние добро се промешуваме со обвивни движења.

2. Ние шириме мрсна хартија (или силиконски лист) со масло и ставете ја на дното на садот за печење. Ние го шириме тестото на хартијата, ширејќи го добро.

3. Печете на 200ºС 15 минути. После времето, го отстрануваме и оставаме да се излади.

4. Ние го истураме џемот одозгора. На крај, го превртуваме железото во ролна и посипете го со шеќер од глазура.

Слика: мрежна храна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.