Црвено смути, со портокал, морков и бобинки

Смути од портокал, морков...

Се чини невозможно за толку кратко време да подготвиме толку богат пијалок со толку многу витамини. Нашиот црвено смути Ние ќе го направиме тоа во Thermomix, но можете да користите и американски блендер за да го направите.

Носи морков, портокал и бобинки тоа, ако е замрзнато, ќе го претвори во многу кул пијалок. Мој совет е водата што ја користите да е од фрижидер. Овој пијалок мора да се земе свежо направен и, ако ги ставиме состојките ладни, ќе биде идеален за лето.

Износот на шеќер тоа е приближно. Мене ми се доволни 10 грама, но ако ви се допаѓа послатко, не двоумете се да додадете повеќе.

Црвено смути, со портокал, морков и бобинки
Пијалак полн со витамини и со спектакуларна боја.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: пијалаци
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 140 гр морков, излупен
 • 4 портокали добро излупени, без белиот дел
 • 100 гр замрзнати бобинки
 • 420 g вода (220 во првиот чекор и 200 на крајот)
 • Помеѓу 10 и 20 g шеќер
Подготовка
 1. Излупете ги и исечкајте ги и портокалите и морковите.
 2. Го ставаме морковот во процесорот за храна и програмираме 10 секунди, брзина 5.
 3. Ги вадиме бобинките од замрзнувачот.
 4. На морковот што го здробивме во чашата ги додаваме портокалот на парчиња, замрзнатото црвено овошје, шеќерот и водата.
 5. Програмираме 1 минута 30 секунди, брзина 10.
 6. Додадете го остатокот од водата (200 гр.) и измешајте со шпатулата.
 7. Ние служиме веднаш.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 120

Повеќе информации - Совети за готвење: Како да направите домашни коцки шеќер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.