Лимонада од чај Матча

Ако она што го барате е а Освежителен пијалок не пропуштајте ја лимонадата од чај матча што ја подготвивме.

Тоа е идеален начин за хидрирање во лето и, покрај тоа, лесен начин да се грижите за себе затоа што чајот од матча има бесконечен број на придобивки за вашето тело.

Е познаник антиоксиданс тоа ќе ви помогне да се борите против стареењето на вашите клетки. Youе ве наполни со енергија со продолжување на оваа состојба околу 6 часа.

И тоа е исто така ја подобрува концентрацијата и го намалува стресот. Го намалува крвниот притисок и холестеролот, спречувајќи ги ризиците од кардиоваскуларни болести. Ги намалува ризиците од рак на дојка, непријатност пред менструацијата и помага во намалување на целулитот.

И исто така со чај од матча можете да направите износ од вкусни рецепти.

Лимонада од чај Матча
Вкусен и освежителен пијалок за топли лета.
Автор:
Тип рецепт: пијалаци
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 лажица (големина на кафе) чај од матча
 • Сок од 1 лимон
 • Парчиња лимон
 • Вода
 • Ледени коцки
Подготовка
 1. Ние го подготвуваме чајот со мешање на 1 чаша топла вода на 80 ° со чајот од матча. Добро протресете за да нема грутки.
 2. Го оставаме да одмори, така што ќе ја изгуби температурата.
 3. Додека го цедиме лимонот.
 4. Ние го мешаме сокот од лимон со чајот од матча.
 5. Додаваме неколку коцки мраз и 2 или 3 парчиња лимон.
 6. И ние служиме.
Сметки
Овој пијалок можете да го засладите по вкус со сируп од агава, сируп од ориз, па дури и стевија.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 20

Повеќе информации - Смути со чај од манго и матча


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.