Тортелини со четири сирења

Денес сакам да подготвам едноставен и брз рецепт, кој е исто така здрав, затоа се одлучувам за некои четири тортелини сирење. Јадење со многу вкус, бидејќи сирењето оди многу добро со овој вид тестенини.

Состојки за 4 лица: 300 грама тортелини, 50 грама букет сирење, 50 грама сирење моцарела, 50 грама капење сирење, 50 грама кашкавал од типот бри, 50 грама сланина, 25 грама путер, 200 мл млеко, сол, бибер и орев butternut.

Подготовка: Додека ги вариме тортелините, кои мора да ги готвиме сè додека не бидат исправни, во многу солена вода, ќе го подготвиме сосот.

Во тава без масло ја пржиме сланината исечена на парчиња, сè додека не стане златна и јасна. Го резервираме и ја чистиме садот од маснотијата што се ослободи и во која ќе го додадеме млекото, заедно со сечканите сирења и оставаме да се готви додека не се стопи сирењето. Ние ќе го резервираме сосот.

Ги ставаме тортелините многу топло во сад за сервирање и ќе ја додадеме сланината и путерот во мали коцки, ќе мешаме додека не се стопи путерот и ќе го истуриме сосот одозгора.

Преку: Вина и рецепти
Слика: Кујна на Таси

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.