Чизкејк и Бејли

Состојки

 • 200 гр. лиснато тесто или колачиња за варење
 • 60 гр. путер
 • 200 гр. крем сирење
 • 1 лажица суштина од ванила
 • 50 мл. од Бејли
 • 200 мл. шлаг
 • 60 гр. шеќер за шеќер
 • 1 лажица сок од лимон
 • 60 мл. врела вода
 • 2 нивоа лажици неутрален желатин во прав
 • 100 гр. чоколадо да се стопи
 • 2 лажици путер,
 • малку повеќе крем без камшикување

Колку е корисна и лесна тортата со ладно сирење. Ние ја правиме класичната основа за бисквити, го мешаме сирењето со малку крем и желатин и додаваме некоја состојка за да му дадеме повеќе вкус. Иако неговата содржина на алкохол е мала, можеби малиот вкус на виски не е многу пријатен за децата. Затоа, овој рецепт ќе го класифицираме како „несоодветен за деца под 18 години“;)

Подготовка: Ние ја подготвуваме основата на тортата со мешање на мелени колачиња и стопен путер. Ова тесто го ставаме на дното на калапот, притискајќи со прстите и истовремено измазнувајќи. Ние ставаме во фрижидер.

2. Ние го монтираме многу ладниот крем и го резервираме.

3. Сварете ја водата и истурете го желатинот, промешајте и варете неколку минути на тивок оган. Извадете го од оган и оставете го да се излади.

4. Ние го победивме сирењето со шеќерен шеќер додека не стане крем и лесно монтиран. Во смесата со сирење додадете ги лимонот, ванилата, смесата од желатин и Бејлис и повторно матете додека сè не се измеша добро.

5. За да завршите со фил, додадете го шлаг во смеса со сирење на обвивен начин, внимавајќи да не го спуштите премногу.

6. Ние го топиме чоколадото за покривање, го мешаме со путерот и кремот.

7. Соберете ја тортата, наизменични слоеви на Бејлис крем и сирење со нишки од чоколадо, кои не треба да бидат премногу жешки. Ставете го тортата во фрижидер да се зацврсти.

8. Можеме да го покриеме со слој од истиот чоколаден крем или да го украсиме со него со новогодишни мотиви, користејќи шаблон.

Детска верзија: Можеме да ги замениме Бејлис со малку крем или млеко од меренги.

Преку: Пепињо

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.