Детско пире од корална леќа

Денес подготвивме детско пире со корална леќа за кога ќе дојде време вклучуваат нови состојки до исхраната на вашето бебе.

Доброто нешто што го имаат излупена корална леќа е дека не им треба натопување, за да можете да го направите овој рецепт во секое време. Останатите состојки се толку основни што сигурен сум дека ќе ги имате при рака.

Овој рецепт е погоден за деца од 6-11 месециТоа е кога диетата се проширува со нови состојки и нови текстури. Како што расте малото, пирето за новороденчиња може да се остави повеќе трнливо, така што ќе се најде со меки парчиња.

Детско пире од корална леќа
Лесен и едноставен рецепт да вметнете нови состојки во исхраната на најмалите.
Автор:
Тип рецепт: Креми
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 100 гр чист морков
 • 150 гр излупен компир
 • 60 гр излупена корална леќа
 • 600 g вода
 • 1 дожд од маслиново масло
Подготовка
 1. Во средно тенџере ги ставаме морковот исечен на парчиња и излупениот компир.
 2. Додадете ја излупената корална леќа, добро исплакната.
 3. Ние додаваме вода додека состојките не се добро покриени.
 4. Го ставаме тенџерето да се готви на умерена топлина околу 30 Minutos или додека морковот не може да се пасира со вилушка.
 5. Потоа со блендерот го блендираме зеленчукот со леќата и малку вода за готвење. По потреба ќе внесуваме повеќе вода се додека не добиеме мазна и фина текстура.
 6. На крај додаваме маслиново масло и сервираме.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 250

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.