Чоколаден пудинг и колачиња

Доколку сакате да изненадите со вкусен и исклучително лесен рецепт, не заборавајте да го подготвите овој пудинг од чоколадо и колачиња. Колку е зависност, толку е едноставно.

И тоа е дека рецептот нема никакви компликации. Всушност, мислам дека е совршено да се започне во кујна или да се готви со деца затоа што е многу едноставно да се подготви.

Резултатот, како што ќе видите, е свеж десерт без глутен со автентичен вкус на чоколадо и крцкави колачиња.

Чоколаден пудинг и колачиња
Десерт со автентичен вкус на чоколадо.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 100 гр глутен-чоколадо без глутен
 • 250 гр крем без глутен
 • 125 гр намачкано крем сирење без глутен
 • 65гр шеќер
 • 50гр млеко
 • 1 плик со урда без глутен
 • 30 гр чоколаден сируп без глутен
 • 100 гр колачиња со глупак без глутен
Подготовка
 1. Ние го започнуваме рецептот подготвување на чоколадо. Ако дојде во таблета, ќе мора да се ренда. Ако беше во бисери, не е потребно да го рендаме и можеме да го прескокнеме овој чекор.
 2. Потоа во средно тенџере ги ставаме сите состојки Освен чоколадниот сируп и колачињата.
 3. Кога смесата ќе почне да врие, извадете ја.
 4. Додека го правиме претходниот чекор, можеме да одиме подготвување на калапи. Додадете го чоколадниот сируп и добро распоредете го.
 5. Следно, ги кршиме колачињата на парчиња и дистрибуираме преку калапот.
 6. Конечно, внимателно ја истураме смесата на чоколадо што го имаме во тенџерето.
 7. Дозволивме одмори се додека не достигне собна температура и потоа ги ставаме во фрижидер минимум 4 часа, иако е подобро да ги оставаме преку ноќ.
 8. Кога служат на ние расклопуваме и украсете со топчиња, грицки од какао или повеќе крцкави трошки од колачиња.
Сметки
За лесно растопување, треба само неколку секунди да го потопите калапот за пудинг во топла вода.

Важно е водата да не влезе во калапот за да не го уништи нашиот рецепт.

Нутриционистички информации по порција
Калории: 260

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.