Чоколадна муса за Денот на вineубените

Состојки

 • За тортата
 • 3/4 чаша вода
 • 1/4 чаша шеќер
 • 175 гр несолен путер
 • 300 гр млечно чоколадо да се стопи, исечете ги на парчиња.
 • 7 големи јајца
 • 2 лажици рум
 • За сос од малина
 • 12 малини
 • 1/2 чаша шеќер
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • За дебелата павлака
 • 1 чаша тежок крем или течен крем
 • 1/2 лажиче ванила
 • 2-3 лажици. шеќер во прав

За loversубителите на чоколадото, денес донесуваме многу сладок рецепт. Тоа е мус за вalentубените, во која главната состојка е никој друг од чоколадо. Изберете тип на чоколадо што најмногу ви се допаѓа, чисто црно или со млеко, и не пропуштајте чекор по чекор како да го подготвите овој рецепт и да изненадите на вечерата на Сан Валентин.

Подготовка

 1. Подгответе решетка за рерна и загрејте ја рерната на 180 степени.
 2. Во тенџере ставете го шеќер и вода да зовријат, и додадете го путер. Измешајте сè заедно додека не се стопи путерот. Тргнете го од оган, и додадете чоколат, и промешајте така што сè ќе се соедини. Оставете да застане.
 3. Во сад победи јајцата со румот, и додадете го целиот претходен чоколаден крем.
 4. Ставете ја смесата во кружен калап, и ставете ја во печка за бејн-мари (со контејнер со вода под калапот), најмалку еден час или додека не забележите дека центарот е малку цврст. По ова време, оставете го да се олади на решетката во рерната.

За сос од малина

 1. Во тепсија Измешајте малини со шеќер и оставете ја смесата да зоврие. Намалете го огнот и варете сè околу 3 минути и постепено додавајте пченкарен скроб разреден во малку топла вода во смесата. Продолжете да готвите на средна топлина додека не се згусне.
 2. Истурете ја смеса добиена во сад со цедалка така што сосот е без грутки.
 3. Оставете ја смесата да се одмори во сад.

За шлаг

 1. Победи го крем или течен крем околу девет со миксер прачка.
 2. Додадете ванила и шеќер за шеќер и сè добро измешајте.
 3. Ставете ја смесата во А. торба за пециво за украсување на мус.

Да плоча

 1. Користи секач за колачиња во форма на срце да се направи обликот на мусот. Резервирајте го остатокот од мусот за да направите други форми.
 2. Поставете го мус на чинија, и украсете со сос од малина и шлаг.
 3. Украсете со малини и гранче нане.

Слика и адаптација: Како да се готви гурмански

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ANGELAMC08 dijo

  Го сакам и како изгледа !! но ве молам ставете ги комплетните рецепти и како што Бог заповеда печките да немаат единствена позиција (горе, долу со или без вентилација ...) и големи јајца ?? За што служат големините? M, L, XL